Pilc (Svobodní): Zákaz kouření v restauracích a ideologie

07.02.2015 14:29 | Zprávy
autor: Svobodni.cz

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru na rádiu Impuls řekl k zákazu kouření v restauracích: "..není to moderní.." [kouření v restauracích], "..do restaurací, kde se jí, kouření nepatří, doma v jídelně také nekouříme.."

Pilc (Svobodní): Zákaz kouření v restauracích a ideologie
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Potřebuje pan Kalousek zákon, který by mu zakázal kouřit u něj doma v jídelně? Potřebuje pan Kalousek zákon, který by mu přikázal chovat se v restauraci ohleduplně? Opravdu potřebujeme na všechno zákon? Ohleduplnost znamená, že se tak člověk chová dobrovolně, nikoliv donucením ze zákona.

Stát by neměl intervenovat do ekonomiky a měl by se starat o věci veřejné a neměl by se starat o věci soukromé. Podnikání je věc soukromá. Podnikatel nepotřebuje zákon, který by mu určil, v jakém oboru, v jaké oblasti má podnikat. Majitel restaurace nepotřebuje zákon, který by mu určil, jakou službu má svým zákazníkům nabízet, jestli kuřáckou nebo nekuřáckou restauraci.

"..to není ideová záležitost, ve které by měla strana vystupovat jednotně.. je to otázka vzájemné ohleduplnosti. Co je víc, jestli svoboda kouřit, nebo svoboda nekuřáka nenechat se otravovat."

A co svoboda majitele restaurace? Co jeho právo na majetek: právo nakládat se svým majetkem podle svého vlastního rozhodnutí? Nelze oddělit svobodu a právo na vlastnictví. Neexistuje žádné právo kuřáka zapálit si bez dovolení na cizím majetku. Stejně tak neexistuje žádné právo nekuřáka vynucovat si nekuřácké prostředí proti vůli majitele restaurace, neexistuje žádné právo (nárok) zákazníka na nekuřáckou restauraci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

7:04 Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k regulacím kratomu.