Robejšek (Realisté): Polské právo

31. 7. 2017 19:00

Předesílám jedno. Realisté by zvolili jinou cestu reformy justice než polská vláda. Ale to neznamená, že souhlasíme s chováním bruselské komise vůči Varšavě. Přitom se Brusel ohání demokracií a právním státem, ale záměrně přehlíží dvě podstatné skutečnosti.

Robejšek (Realisté): Polské právo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

1.Lze dokázat, že nějaké rozhodnutí je demokratické. Neskonale těžší je dokázat, že je rozhodnutí správné. To platí i pro rozhodnutí, která projdou pod zamlženým pohledem Jean Claude Junckera. A tak, když se Evropská komise ohání právním státem, tak to neznamená, že má pravdu a již vůbec ne, že má právo svou „pravdu“ povyšovat nad demokraticky vzniklé rozhodnutí.

2.Demokracie je nástroj na nacházení většinou podporovaných řešení. Cenné a jedinečné je na demokracii to, že vygeneruje rozhodnutí, která poodporuje většina těch lidí, kteří ponesou jeho následky.

Polská vláda byla většinou obyvatel zvolena na základě programu, ve kterém své plány na reformu justice deklarovala. A proto má před komisí nedostižitelný náskok. Demokratická legitimizace Evropské komise je, diplomaticky řečeno, velice sporná a proto má závaznost jejích úsudků o tom, co je demokratické, hodnotu sousedské rozprávky u šálku kávy.

Evropská komise nemá patent na určování toho, co je demokratické a státoprávní. Ale zřejmě nemá ani patent na rozum. Jinak by totiž s Polskem zacházela mnohem méně arogantně. Přihlédla by ke známe polské hrdosti, k brexitu, k dezolátnímu stavu EU a ke své vlastni slabosti. Komise nemá ani právo a ani sílu na to, aby šikanovala demokraticky zvolené vlády. Má pouze určitou šanci udržet rozpadajici se spolek pohromadě. 

Petr Robejšek zakladatel a mentor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…