Rychlá shoda vlády na návrhu státního rozpočtu je důkazem dobře fungující koalice, která v rámci státního rozpočtu v příštím roce investuje do priorit vlády zhruba 20 miliard korun. Schválený státní rozpočet podpoří celkový hospodářský růst země, dále investice, mimo jiné jako nástroj tvorby nových pracovních míst a soustředí se na aktivní politiku zaměstnanosti (včetně zaměstnávání handicapovaných, na jejichž podporu by mohlo jít až o 100 milionů korun více než v letošním roce). Rozpočet kabinetu premiéra Sobotky dále umožní stabilizovat oblast zdravotnictví, snížit daně pro rodiny s dětmi, důstojně valorizovat důchody a zlepšit odměňování lidí pracujících ve veřejném sektoru, jako jsou například učitelé nebo hasiči. Počítá se rovněž s postupným zvyšováním výdajů peněz na obranu, které umožní plnit spojenecké závazky ČR na mezinárodním poli.
„Peníze investujeme do zvýšení mezd, penzí, dopravy, sociálních služeb, aktivní politiky zaměstnanosti, vědy a výzkumu. Pro občany to bude znamenat zvýšení jejich příjmů, příspěvky pro rodiny s dětmi, více míst v mateřských školách, zlepšení podpory seniorů, nižší ceny léků, opravené silnice a řadu dalších pozitiv. Významnou změnou oproti minulosti je také výrazný nárůst vlastních příjmů rozpočtu, které přispějí k udržení schodku pod 3 % HDP,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Státní rozpočet přinese v příštím roce vyšší investice do dopravy, a to navýšením rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. 2 miliardy korun z rozpočtu na dopravní stavby půjdou na obnovu silnic 2. a 3. tříd a jejich mostů. Významnou položkou je také 270 milionů korun, o něž vzroste rozpočet určený na rozvoj bydlení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz