Zdechovský (KDU-ČSL): Zakázat pomazánkové máslo je hloupost

27.02.2014 15:56 | Zprávy

Našemu tradičnímu pomazánkovému máslu nadobro odzvonilo. Změnu názvu nařídil České republice v roce 2012 soudní dvůr Evropské unie. Podle něj se tento tradiční český produkt nemůže nazývat máslem, protože neobsahuje dostatečné množství tuku.

Zdechovský (KDU-ČSL): Zakázat pomazánkové máslo je hloupost
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský

Česko sice žádalo o výjimku, ale ta se vztahovala pouze na tuzemský trh, kde je výrobek dobře znám a je s běžným máslem nezaměnitelný. Pomazánkové máslo si od poloviny tohoto roku už nekoupíme, místo něho v obchodech najdeme stejné výrobky, ale s nápisem Tradiční pomazánkové.

Co je vůbec pomazánkové máslo? Jedná se o výrobek ze zakysané smetany a sušeného mléka či podmáslí. Tento výrobek se začal poprvé vyrábět v roce 1977 v Liberecké mlékárně. O dva roky později zahájila jeho produkci také Choceňská mlékárna, která je dnes spolu s Madetou jeho největším producentem.

Kdy zakáží Čechům i puding?

Evropská komise uvádí, že označení Pomazánkové máslo klame spotřebitele. Dovolím si však tvrdit, že každý z nás, dokonce i v zahraničí, rozpozná rozdíl mezi klasickým a pomazánkovým máslem kvůli jeho nezaměnitelné chuti. Možná v budoucnu se dočkáme zákazu pudingu, protože přestože anglický a český puding toho nemají moc společného, název se shoduje. Bohužel nutno dodat, že i v tomto případě dostane nonsens nejspíše přednost před selským rozumem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

7:04 Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k regulacím kratomu.