Ženíšek (TOP 09): Co chceme, Východ nebo Západ?

06.01.2015 18:35 | Zprávy
autor: TOP 09

Během dvaceti let víceméně konzistentní zahraniční politiky, která byla čitelná pro domácí veřejnost i pro zahraniční spojence, nás nikdy nenapadlo, že budeme muset vznést následující apel.

Ženíšek (TOP 09): Co chceme, Východ nebo Západ?
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek

Roční působení vlády, bohužel, na zásadní otázku, zda „Východ“ nebo „Západ“, nedává jednoznačnou odpověď. Nedává odpověď na žádnou otázku, protože česká zahraniční politika vlády ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL prakticky neexistuje.

Dosud platná koncepce zahraniční politiky z roku 2011, ačkoli byla sepsána za souhlasu nejrůznějších stran, a to včetně ČSSD, není respektována a příprava nové koncepce z dílny ministerstva zahraničních věcí nás oprávněně děsí.

Zásadní připomínky k návrhu koncepce

Obecně je připravovaný koncept poznamenán rozmělněním jasných pojmů a takovým nastavením zahraniční politiky, která nikomu nebude vadit. V koncepci se píše „udržitelný celosvětový rozvoj důstojného života“, tedy přijímá pojem „udržitelný“ ve smyslu životního prostředí, ale jasná definice „důstojného života“, toho, že jde o lidská práva, svobodu a demokracii, zde chybí.

Koncepce uvádí, že Česká republika se hlásí k podpoře lidských práv a mezinárodního práva. Byli bychom ale vděční, kdybychom na jejich prosazování trvali – nejen je nevýrazně podporovali.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k summitu NATO v Ankaře.