Podělali jste se! Nepodělali! Sněmovnou otřásaly hádky kvůli „Lex Babiš“. A výsledek: Agrofert o státní zákázky nepřijde

4. 3. 2016 13:55

Poslanci dnes prozatím ještě neprotlačili závěrečným čtením nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Zadavatel dostane díky normě k dispozici řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Poslanci se ale od rána hádali o pozměňovacím návrhu TOP 09, který by z veřejných soutěží obecně vyloučil společnosti, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl, což má být zacíleno hlavně na firmy ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Tento návrh nakonec neprošel. Pro normu jako celek ovšem poslanci stejně už dnes nehlasovali, neboť předsedající schůze bod přerušil do příštího týdne.

Podělali jste se! Nepodělali! Sněmovnou otřásaly hádky kvůli „Lex Babiš“. A výsledek: Agrofert o státní zákázky nepřijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek se hlásí o slovo

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek převede do národní legislativy evropské směrnice, jinak by hrozilo omezení čerpání evropských fondů. Zadavatel dostane díky normě k dispozici řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé vybírat podle nejnižší nabídnuté ceny, jako tomu je nyní. Zákon jde podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) ještě výše, než jak přikazuje legislativa EU.

K této vládní předloze se sešlo mnoho pozměňovacích návrhů, poslanci se tedy museli utkat s desítkami hlasování. Největší problémy ale koalici způsobil pozměňovací návrch TOP 09, který naznačoval, že by se firmy skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) nemohly hlásit o veřejné zakázky. Návrh totiž spočíval v tom, že do soutěží o státní či městské zakázky by se nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl. Poslanci vládní ČSSD ale dnes ráno, tedy před hlasováním v závěrečném čtení, zveřejnili, že nakonec návrh TOP 09 – konkrétně z pera poslance topky Martina Plíška – nepodpoří. Nakonec tento návrh opravdu neprošel. Firmy, v nichž mají podíl ministři, se tak budou moci dál o zakázky ucházet. Týká se to i Babišova Agrofertu.

Plíšek díky hlasům dvou koaličních poslanců Pavly Golasowské z KDU-ČSL a Lukáše Pletichy z ČSSD získal přitom podporu v ústavně-právním výboru. Garanční výbor pro veřejnou správu ale později plénu v souladu se stanoviskem ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) nedoporučil, aby úpravu přijala.

Těsně před konečným hlasování si vzal slovo ještě předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Chtěli jsme si vzít přestávku, ale teď budu stručný. Pan Poslanec Plíšek se vás dnes zeptal, zda pokládáte za správné, že ten, kdo spravuje veřejné peníze, si smí o ty veřejné peníze také říkat pro svůj soukromý zájem a pro svůj soukromý zisk. Vy jste legitimně odpověděli, že ano, že to je správné,“ zahřímal Kalousek.

„Jste vláda systémové korupce. Jste vláda nemravné dohody, že tady budou prosazovány socialistické programové priority za to, že Agrofert si nahrabe,“ dodal Kalousek s tím, že to je prý důvod, proč tento návrh zákona nemůže TOP 09 podpořit, protože nemůže podpořit systémovou krádež.

Protestoval i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. A jeho klub si vzal přestávku na to, aby si ujasnil, co bylo a nebylo vlastně v pozměňovacích návrzích schváleno. Předsedající schůze ale nakonec bod přerušil do příštího týdne.

Neshody, neshody a hádky...

Přesto se tato norma stala jakýmsi spouštěčem otevřeného konfliktu mezi ČSSD a ANO. Stejně tak jako zákon o střetu zájmů, do něhož taktéž TOP 09 připravuje obdobné návrhy na zamezení podnikání firem Andreje Babiše. Do novely zákona o střetu zájmů chce totiž poslanec TOP 09 Martin Plíšek vsunout pravidlo, podle kterého by ministři nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň dvě pětiny hlasovacích práv. Tato vládní novela je ale nyní před druhým sněmovním čtením ve výborech, které její projednávání prozatím přerušily.

V debatě o zadávání veřejných zakázek dnes padaly od opozice silné argumenty, proč je tento zákon špatný a proč by bylo vhodné návrhy TOP 09 přijmout.

Jste podělaní, hlaholil Kalousek na koalici

„Já jsem dnes vyhrál sázku! V pondělí jsem se totiž vsadil, jak to bude probíhat a že sociální demokracie se bude bít v prsa a bude několik dní říkat, že to udělá, že tentokrát ten konflikt zájmů oddělá. A nakonec se zase podělá!“ hřímal dnes kupříkladu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůraznil, že ČSSD se nyní prý soustředí na konflikt zájmů, jenže zase i tady zcela jistě bude hrdinně říkat, jak to vyřeší systémově a komplexně. „No a jak to dopadne? Poděláte se zase, jako jste se v minulosti podělali už desetkrát. Já vám to nevyčítám, je to politika. Ale přestaňte nám tady něco pokrytecky vyprávět o systémových a komplexních řešeních,“ dodal.

„Sociální demokracie se nepodělala. Sociální demokracie je na politické scéně 140 let a epizoda, která tady v minulém volebním období vládla s Věcmi veřejnými, s jejich figurkami, a z Radka Johna udělala ministra vnitra a ohrozila bezpečnost této země, tak já si vyprošuji, abyste nám říkali, že jsme se podělali. Vy jste připravili špatný pozměňovací návrh, který má řadu legislativních chyb, a my nemáme důvod ho schvalovat,“ okřikl ale poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna Kalouska.

„Opravdu jsem to špatně formuloval, že se nemohla ‚podělat‘ sociální demokracie. Podělali se její jednotliví poslanci,“ opravil se poté Kalousek.

„Tento zákon je velice špatný a vrací nás zpátky o deset až patnáct let,ˆ“  zmínil k normě komunista Leo Luzar.

„Možná tento návrh TOP 09 není dokonalý, ale proč nepodáte jiný a účinější návrh?“ útočila na koalici topkařka Helena Langšádlová.

Podle ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) není zákon o veřejných zakázkách to správné místo, kde by se měl střet zájmů vicepremiéra Babiše řešit. Podle něj se to bude řešit při projednávání zákona o střetu zájmů a mediálních zákonů. „Tento konkrétní návrh nic nevyřeší,“ řekl Dienstbier. „On totiž problém tohoto návrhu je, že on nefunguje nebo by nefungoval, kdyby byl schválen. Respektive on funguje marketingově z pohledu TOP 09, která tím předstírá, jak strašně bojuje se střetem zájmů Andreje Babiše. Ale ve skutečnosti s tím tímto návrhem nijak nebojuje,“ zdůraznil Dienstbier.

Premiér Bohuslav Sobotka pak vypálil, že sociální demokracie není proti tomu, aby se zpřísnily podmínky pro podnikání členů vlády, naopak. Tady ale prý byly smíchány dohromady zákon o veřejných zakázkách a o střetu zájmů, a ČSSD za měsíc bude hlasovat o zpřísnění zákona o střetu zájmů. „Tady je postoj jasný. Říkáme ho pořád dokola,“ řekl poslancům premiér. Na druhou stranu poslanci Plíškovi poděkoval, že téma střetu zájmů členů vlády otevřel.

„Vy jste podělaní až za ušima. Až budeme hlasovat o konfliktu zájmů, bude to úplně stejné a poděláte se zase!“ opáčil na to ovšem Kalousek.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek už ráno na svém Twitteru napsal: „Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá...“

„Můj předřečník tady rozvedl, jaká je právní situace, že každý evropský stát má právo se tímto problémem zabývat a nastavit přísná pravidla. Ano, právo má každý. Ale ne každý má vůli se tím zabývat a opravdu v tom zjednat pořádek. To je ten rozdíl mezi evropskými státy,“ zmínil někdejší šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg na margo koaličních poslanců.

Asi se ožením...

Na to, že je návrh TOP 09 v rozporu s evropských právem, upozorňovala už dříve ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která to zopakovala i dnes ve Sněmovně. Poukázala přitom na rozsudek Soudního dvora EU. Dodavatelům ve vlastnictví členů vlády podle ní nelze automaticky zakazovat účast v soutěžích. Pokud by se ale v konkrétním případě ukázalo, že existuje střet zájmů, je podle ní možné firmu podle zákona vyloučit.

Andrej Babiš se kvůli návrhům TOP 09 nechal již slyšet, že pokud budou přijaty, je otázka, zda má koalice vůbec dál smysl. Nakonec ale svá slova zmírnil a řekl prý jen, že je v šoku. „Jsem v šoku, jak se naši partneři chovají. Myslím, že se nestane vůbec nic. Možná požádám mojí manželku o ruku, ožením se a potom na ni převedu firmu,“ uvedl.

Pro Plíškovy pozměňovací návrhy hlasovalo 77 poslanců ze 162 přihlášených. Proti byli všichni poslanci hnutí ANO, kteří byli přítomní. Vicepremiér Andrej Babiš nehlasoval, nebyl ani přihlášen, stejně tak jako lidovecký ministr Daniel Herman a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Premiér Bohuslav Sobotka se při tomto hlasování zdržel. Poslanci KDU-ČSL hlasovali pro, stejně tak jako většina komunistů.

Nový zákon má kromě jiného umožnit vyloučit nespolehlivého dodavatele, který předchozí zakázku zkazil nebo nedokončil, a přitom se opět hlásí do dalšího výběrového řízení. Bude možné vyloučit i firmu, která nabídla mimořádně nízkou cenu, ale nezdůvodnila ji. Povinným hodnotícím kritériem při posuzování nabídek bude ekonomická výhodnost nabídky. Až na výjimky bude zadavatel moci ekonomickou výhodnost určovat i podle nabídnuté ceny nebo nejnižších nákladů životního cyklu. Zadavatel ale dostane k dispozici další kritéria, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé soutěžit výhradně na nejnižší nabídnutou cenu, jako tomu je nyní, uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.

Poplatek deset tisíc

Poslanci rozhodli, že za podnět k antimonopolnímu úřadu se bude vybírat poplatek deset tisíc korun. Šlechtová řekla, že MMR sice souhlasí s principem zpoplatnění, ale že poplatek se zdá příliš vysoký, a navíc je nevratný. Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení.

Sněmovna také doporučila zvýšit proti vládnímu návrhu limit na vícepráce z třiceti na padesát procent. Rozsah individuálních změn v rámci dodatečných prací se zvýšil na 50 procent, ale konečná hodnota všech změn v rámci zakázky je maximálně třicet procent. Neprošel návrh Jiřího Petrů (ČSSD), který chtěl ze zákona vypustit povinnost vítězné firmy doložit vlastnickou strukturu až po její skutečné majitele. Povinnost vítězných firem dokladovat své skutečné vlastníky tak v zákoně bude a bude to podmínka pro uzavření smlouvy, pokud Sněmovna zákon schválí.

Poslanci zamítli zvýšení limitu na malá koncesní řízení z navrhovaných 20 milionů na 100 milionů korun. Podle poslanecké úpravy nebudou muset vyhlašovat zakázky především humanitární organizace, které dostávají peníze z rozpočtů cizího státu nebo z EU, pokud je použijí na zakázku mimo území EU, například v krizových oblastech.

Ministryně Šlechtová si ale zoufá - prý co ministerstvo odmítalo v zákoně při jeho přípravě, se nyní vrátilo od lobbistických skupin přes některé poslance. Ovšem udělá údajně vše pro to, aby Evropská komise nezahájila s ČR řízení, protože nestihla zákon přijmout včas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po akci na Václaváku letí výprask ze strany Okamury a Babiše: Zneužití státního svátku. Poškození Václava Havla!

22:05 Po akci na Václaváku letí výprask ze strany Okamury a Babiše: Zneužití státního svátku. Poškození Václava Havla!

„Z revolučních přání o přímé demokracii nezbylo nic.“ To tvrdí spoluzakladatel hnutí SPD Jaroslav No…