Šumava podle rozhlasu: Na ekologické aktivisty zavolali hasiče

27.07.2011 12:01

Situace v šumavském národním parku stále není klidná. Policie i dnes z lesa vyhání ekologické aktivisty, kteří brání kácení stromů nedaleko Modravy. V lokalitě Ptačí potok se jich několik přivázalo řetězy ke stromům. Český rozhlas aktuálně uvedl, že v místě zasahuje přes padesát policistů a velitel policie přivolal i hasiče.

Šumava podle rozhlasu: Na ekologické aktivisty zavolali hasiče

Podle reportéra Radiožurnálu ráno do oblasti Ptačího potoka dorazila asi čtyřicítka aktivistů a další stále přicházejí. Několik z nich se připoutalo ke stromům řetězy, které zajistili trubkami. Chtějí tak zabránit kácení. Stejným způsobem se připoutávali i při blokádě Temelína. Množí se také vzájemné potyčky mezi dřevorubci a ekology.

„Aktivisté při blokádě kácení používají důmyslný systém, kdy dva sedí okolo stromu, ruce mají připoutané řetězy k sobě a navlečené do železné trubky. Jedinou možnost, jak ekology odvést, je trubku rozřezat, to je ale obtížné, aniž by při tom nedošlo ke zranění," uvedl rozhlas. Podle ně právě proto musejí v místě zasahovat hasiči.

SLEDUJEME téma boj o Šumavu

Zásah jednoho z policistů vyšetřuje podle rozhlasu Inspekce ministra vnitra. Podnět k tomu podal Ekologický právní servis s tím, že muž v uniformě jedné z aktivistek vyhrožoval zabitím a škrtil ji.

Část šumavských starostů viní ze současné kůrovcové kalamity exministra životního prostředí Martina Bursíka. Ještě ve funkci ministra Bursík prohlásil území Ptačího potoka za prales a tím znemožnil kácení. Bursík ovšem podle Radiožurnálu svoje rozhodnutí hájí.

Bursík: Chránil jsem jen přirozené ekosystémy

„V národním parku tyto typy zásahu proti kůrovci jsou neefektivní a věcně nesprávné, protože popírají samotnou funkci národního parku. Nejedná se o hospodářské lesy, tam není cílem vytěžit dřevo a vydělat z toho peníze. Chrání se přirozené ekosystémy a nechává se příroda přirozenému vývoji," řekl Bursík pro Radiožurnál.

Během dvou dnů policie zadržela už 16 lidí. Právě oni měli kácení nejvíce bránit. Zadržení aktivisté se ale podle rozhlasu stejně později vrátili do lesa a znovu se zapojili do protestu.

Aktivisté mají na místě i svého právního zástupce. Celkem by měly padnout asi tři tisíce stromů, které chce vedení parku odstranit nejpozději do dvou týdnů, jinak prý kůrovec napadne další lesy v okolí Ptačího potoka. Podle ekologů je ale kácení zbytečné a šíření kůrovce stejně nedokáže zastavit.

Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…