Stát bude podporovat výrobu ekologického tepla

20.11.2011 9:45

Stát bude finančně podporovat výrobu ekologického tepla. Rozšíří tak dosavadní podporu elektřiny ze slunce, větru nebo biomasy. Návrh nového zákona o podporovaných druzích energie schválila sněmovna a posílá ho do Senátu. Stojí v něm, že by takzvaný finanční bonus dostávaly třeba obecní výtopny na biomasu, geotermální teplárny nebo bioplynové stanice. Informuje server Aktuálně.cz.

Stát bude podporovat výrobu ekologického tepla

Podpora „zeleného tepla" může pomoci vyčistit ovzduší v menších obcích. Je to také jediný výrazný úspěch nevládních organizací ve snaze změnit zákon od ministerstva průmyslu, který prý obnovitelným zdrojům spíš škodí.

Stát bude podporovat ekologickou výrobu tepla, což je levnější než bioelektřina

"Podporu centrálnímu zásobování teplem bude ve formě zeleného bonusu vyplácet operátor trhu," řekl serveru Aktuálně.cz Jan Habart ze sdružení Biom, hlavní autor pozměňovacího návrhu o podpoře ekologického vytápění.

Okruh podporovaných energetických zařízení se tak sice zvýší, stát a zákazníci by ale mohli ušetřit. Výroba tepla je levnější než výroba elektřiny. Česko se navíc zavázalo Evropské unii, že do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie na 13 procent.

"Za této situace je ekonomicky a sociálně smysluplné dosáhnout 13procentního cíle prostřednictvím levnější podpory tepla. Úspor je dosaženo především díky významně vyšší účinnosti výroby tepla oproti výrobě elektřiny," cituje Aktuálně.cz zdůvodnění pozměňovacího návrhu, se kterým poslanci souhlasili.

Experti odhadují, že domácnosti, podniky a státní rozpočet by v součtu měly ušetřit 1,2 až 2 miliardy korun za rok.

Elektrárny přestanou vykupovat biomasu pro výtopny

"Podpora tepla z obnovitelných zdrojů byla jako ekonomicky efektivní nástroj zavedena letos ve Velké Británii. V ostatních členských státech se o zavedení podpory tepla vede diskuze," vysvětlují předkladatelé novely.

Pozměňovací návrh zároveň odstraní současné zvýhodnění výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Stává se totiž, že elektrárny vykupují biomasu na úkor obecních výtopen. „Teplárny, které v místě slouží často jako jediný zdroj tepla pro města a obce, pak velmi složitě získávají biomasu na vytápění. Zavedením podpory tepla z obnovitelných zdrojů se tato disproporce alespoň částečně vyrovnává," cituje Aktuálně.cz předkládací zprávu.

Do potíží se kupříkladu dostával výtopna na biomasu ve Vimperku.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…