Absence poslanců rozlítily Vlčka. Hodlá trestat

30. 12. 2009 22:03

Předseda sněmovny navrhuje, aby za dvě "áčka" byl zastupiteli krácen plat.

Absence poslanců rozlítily Vlčka. Hodlá trestat

Někteří zákonodárci, kteří za svůj mandát pobírají vysoce nadprůměrný plat, jež se mnohdy včetně rozmanitých náhrad a příplatků za sněmovní funkce pohybuje okolo sta tisíc mesíčně, si se svou pracovní disciplinou příliš nelámou hlavu.

Jak uvedla televize Nova například Libor Ambrozek (KDU-ČSL) chyběl letos u 2 389 hlasování, Miloslava Vostrá (KSČM) se omluvila z 1057 hlasování. Podle serveru kohovolit.eu je naopak největším absentérem Vlastimil Tlustý (dříve ODS, nyní Libertas.cz) a senátor a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Exministr financí Tlustý vysvětluje svou neúčast při hlasování, která se dá snadno statisticky sledovat, záměrem. Nechtěl tak pomáhat ani Topolánkovi ni Paroubkovi.

Nejvíce chybí poslanci během čtvrtků, kdy jsou na programu tradiční interpelace premiéra a členů vlády a pak jsou slabé co do účasti pátky, kdy se volení zástupci již těší na své blízké.

"Je to především politická odpovědnost klubů a stran, aby zajistily účast poslanců," reagoval pro Novu předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Občas jsou rozesílány SMS a lidé voláni k zodpovědnosti," doplnil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) se tedy rozhodl, že budou za neúčast na jednání padat pokuty. Tedy alespoň podle jeho návrhu, který si musí samotní příjemci trestů odsouhlasit.

"Pokud bude mít dvě absence, bude se tím zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny, který by mohl krátit i plat daného poslance," popsal svůj záměr Vlček v televizi Nova. Poslanec by byl omluven v případě služební cesty nebo v případě pracovní neschopnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ann

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je lež, paní Slonková. Těsně před volbami jde do akce i Agrofert

12:51 To je lež, paní Slonková. Těsně před volbami jde do akce i Agrofert

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se ohradil proti pořadu Zvláštní vyšetřování Sabiny Slonkové a Jiříh…