Exsoudkyně Wagnerová k platbám za lepšího lékaře: Návrat do 19. století

02.06.2012 14:12 | Zprávy
autor: jav

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová se vyjádřila k nejnovější iniciativě ministerstva zdravotnictví, k zavedení příplatku za operatéra. Ten podle právničky směřuje kamsi na začátek devatenáctého století.

Exsoudkyně Wagnerová k platbám za lepšího lékaře: Návrat do 19. století
Foto: repro ČT
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová

Tato nová regulace podle názoru Wagnerové, prezentovaného v komentáři pro sobotní Právo, „upravuje poskytování život zachraňující, zdraví zachovávající či utrpení zmírňující zdravotní péče v nejvlastnějším smyslu.“ Tato péče je podle zákona zcela nepochybně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a dle Listiny je garantována bez dalších plateb.

Zákon podle ní sice mluví o hrazení ekonomicky nejvýhodnější varianty léčby, „avšak i ta musí splňovat zákonem vymezený účel.“ A pokud jde o to ostatní, tedy o „nadstandardy“, tak ty musejí být upraveny vyhláškou, a ne jakýmsi metodickým pokynem, jako je tomu v tomto případě.

„Nemocnice musí poskytovat takovou péči, aby všichni pojištěnci měli stejnou měrou nárok na taková ošetření a léčby, jež odpovídají objektivně zjištěným potřebám a požadavkům náležité úrovně a lékařské etiky,“ tvrdí Wagnerová, která na podzim kandiduje do Senátu za Stranu zelených.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Benešovy dekrety

Jak přesně pomáhal jak tvrdíte prezident obejít rodu Lichtenštejnů Benešovy dekrety? Nic o tom nevím a zajímalo by mě to. A jak je vůbec možné, že se dají obejít?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel, modlitba smíření, omluvy a tanečky. Byli jsme v pavilonu Sudeťáků

17:47 Havel, modlitba smíření, omluvy a tanečky. Byli jsme v pavilonu Sudeťáků

„Nebeský Otče, odpusť nám Čechům náš podíl viny, když jsme se po válce nechali strhnout pomstou a vy…