Všechny ekonomické univerzity se mohou zavřít, protože je-li efektem jejich vzdělání jediná pravda „škrtat,“ jsou pak vedle mateřských škol se svou průměrnou délkou studia sedm let poněkud nadbytečné. Tím by se dozajista ušetřilo mnoho veřejných peněz a vychovalo podstatně méně troubů, jako jsem třeba já.

Líbí se mi taktéž názory bankéřů, kteří soudí, že se má škrtat úplně všude, kromě jejich zisků, odměn, mezd a naturálních požitků. Všichni přece víme, že to byly zejména banky, kdo nejvíce bojovaly s krizí, a že by té zpropadené krize nebylo, kdyby bankéři sami nebyli tak skromní, udatní, čestní a vzdělaní.

Země se mají vykašlat na nějaké to zdravotnictví, vzdělání, výzkum či sociální služby. Země jsou tak bohaté, jako jsou jejich banky. Proto v období krize mají země investovat zejména do svých bank. A všímejte si, že opravdu vyspělé země tak v období krize skutečně činí. Dovoluji si vás tímto nenápadně upozornit, že i já jsem takto, zhruba před desetiletím, když české banky byly v hajzlu, do českých bank poslal všechny vaše peníze. V podstatě mi vděčíte za naši dnešní prosperitu.

Ale nemusíte mi dojatě děkovat. České banky se nám všem bohatě odvděčily svou vyhlášenou kvalitou služeb a zejména ve světě ojedinělou úrovní poplatků. Není proto žádného důvodu banky daňově trestat. Bankéřům by se naopak měly zavést k platu ještě zvláštní příplatky státu jako vřelý dík za to, že tak srdnatě a někdy i dobře střeží naše peníze.

Nalezl jsem též zalíbení ve sloganu, že daně nemají být zvyšovány, a zejména nemají být zvyšovány movitým lidem. Vždyť bohatých je tak málo a mají mnoho starostí s přepočítáváním peněz. Naopak by se měly zvýšit poplatky ve zdravotnictví, měla by se zvýšit daň ze základních potravin a mělo by se zavést školné ve všech typech škol. Vždyť komu to vadí? Jen flákačům! Slušný člověk si takové drobné změny výdajů ani nevšimne.

Nebo snad nepatříte mezi slušné lidi?