Jaroslav Novák Večerníček: Haškovský rok - Proč stále ignorujeme ty nejlepší z nás?

01.05.2013 10:56 | Zprávy

Včera měl kuláté výročí největší spisovatel český Jaroslav Hašek. Narodil se před 130 lety. Je příznačné, že o tomto výročí ví jen pár fandů.

Jaroslav Novák Večerníček: Haškovský rok - Proč stále ignorujeme ty nejlepší z nás?
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Majestic Plaza si připoměli 130 let od narození Jaroslava Haška

Česká televize zřejmě malým zázrakem uvedla hraný dokument a do dopoledního studia si k této příležitosti symbolicky nepozvala literárního historika ale režiséra (nic proti Vám Vítku) a jeho ženu, krásnou kostýmní výtvarnici. Diskuze o Haškovi po dvou větách, že Hašek měl kolébavou chůzi plynule sklouzla k anorexii a kostýmech. Nablblost a zbytečnost veřejnoprávní televize se ukázala skutečně v anorektické nahotě.

Připomínám, že letos uplynulo taky 90 let od Haškovy smrti - v normální zemi by to byla obrovská příležitost oslavit a veřejně prodat výročí světové celebrity.

Ne ovšem v České republice. A tak turisty do Prahy taháme na rakouského Mozarta  nebo německožidovského Kafku. Světový potenciál, který v sobě má například kongeniální dvojice Hašek a Lada je nedozírná.  Ale pro české intelektuály jsou moc přízemní a lidoví.

Nejslavnější, nejčtěnější a nejlepší spisovatel českých dějin Jaroslav Hašek nebyl ve své zemi nikdy prorokem. Intelektuálové ho přehlíželi, pokud jím rovnou nepohrdali. Oficiální spisovatelská obec Haška nikdy mezi sebe nepřijala. Švejka - největší dílo české literatury a jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury objevil pro svět německý žid Max Brod a v Čechách ho ocenili jen komunisté Olbracht a Fučík. A kdyby se Švejk nedočkal obrovského světového ohlasu, po berlínské premiéře divadelní adaptace Švejka, tak po Haškovi a Švejkovi v Čechách a na Moravě by neštěkl pes. Tedy ten intelektuální. Normální lidé totiž Haška četli odjakživa a rádi.

A v tom je Haškova velká síla - jeho přirozenost. Ani on ani jeho dílo si na nic nehraje - nehraje si na velké intelektuální výšiny nebo mnohoznačná moudra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…