Poslanci navrhli chirurga Pafka a hudebníky Mišíka s Hladíkem na státní ocenění

8. 8. 2013 12:21

Poslanecká sněmovna dnes navrhla na udělení státního vyznamenání rockery Vladimíra Mišíka a Radima Hladíka, kytaristu Lubomíra Brabce a opakovaně také chirurga Pavla Pafka. Mez navrženými je také akademická sochařka, autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová. Seznam čítá celkem 39 jmen, nyní půjde na stůl prezidentu Miloši Zemanovi.

Poslanci navrhli chirurga Pafka a hudebníky Mišíka s Hladíkem na státní ocenění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas se obhajoval před sněmovnou, avšak kritika byla veliká

Na Medaili Za zásluhy komora podpořila celkem 28 lidí. Je mezi nimi zpěvák Josef Černý, který je veřejnosti znám zejména z působení v souboru Moravanka pod jménem Jožka, a islandský slavista Helgi Haraldsson.

Na nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, poslanci navrhli čtyři osobnosti. Jde o válečné veterány Josefa Holce, Otakara Hrubého, Ondřeje Mézla a Pavola Švece.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka poslanci doporučili dát rovněž čtyřem lidem. Nominanty jsou Jiří Brady, který přežil holocaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům, diplomat, politik a jeden z prvních signatářů Charty 77 Jiří Hájek, protinacistická a protikomunistická odbojářka Vlasta Jakubová a další účastník protinacistického odboje, za socialismu organizátor Junáka v ilegalitě Jaromír Klika.

Za války pomáhali parašutistům

Nominanty dolní komory na Medaili Za hrdinství se stali Božena a František Frošovi, kteří za druhé světové války pomáhali parašutistům a po prozrazení volili smrt zastřelením z obavy, aby při mučení gestapem nic neprozradili. Dalším kandidátem je legionář a účastník protinacistického odboje František Štamprech.

Loni poslanci nominovali 27 osobností. Václav Klaus jako prezident loni 28. října při svém posledním předávání státních vyznamenání udělil 22 ocenění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 7 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Nemakačenka a flákači? O ně se stát starat nemá. Lidé od Babiše makají, ale na pěkném bordelu, říká podnikatel a milovník historie z Prčice

13:50 Nemakačenka a flákači? O ně se stát starat nemá. Lidé od Babiše makají, ale na pěkném bordelu, říká podnikatel a milovník historie z Prčice

ČESKÉ HOSPODÁŘSTVÍ Musíme být pyšní a hrdí na to, že jsme Češi, říká podnikatel Petr Kroužil ze Sedl…