Před 65 lety vydal Beneš dekret o státním občanství

01.08.2010 12:01 | Zprávy
autor: ro

Před 65 lety, 2. srpna 1945, vydal československý prezident Edvard Beneš dekret, na jehož základě Němci a Maďaři, kteří již dříve nabyli německé nebo maďarské občanství, ztratili občanství československé.

Před 65 lety vydal Beneš dekret o státním občanství

Právě tento dekret podle historiků vytvořil předpoklad pro budoucí odsun, během něhož opustily Československo zhruba tři miliony Němců. 

Samotným odsunem se nicméně žádný Benešův dekret přímo nezabýval. O poválečném uspořádání jednala začátkem srpna 1945 postupimská konference vítězných mocností. Zde se ve společném komuniké shodly na převedení obyvatelstva z německých oblastí v Polsku, Československu a Maďarsku do Německa.

Ve stejný den pak prezident Beneš podepsal dokument číslo 33/1945 o odejmutí československého občanství. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Je pravda, že Agrofert získal od státu dotace?

I když není vůbec jisté, jestli je EU proplatí? Co když ne? Vrátíte je? A proč vůbec čerpáte dotace, když se vám daří dobře? Neměli by být hlavně pro ty potřebné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Letní změna jízdních řádů regionálních vlaků

19:15 České dráhy: Letní změna jízdních řádů regionálních vlaků

V neděli 14. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů.