Při konfliktu bychom se neubránili, ale NATO je užitečné, míní Češi

16.03.2012 19:25 | Zprávy
autor: jhe

Tři pětiny Čechů jsou stále spokojeni s členstvím ČR v NATO a považují Severoatlantickou alianci za potřebnou. Vyplývá to z výsledků dvou lednových průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Důvěra obyvatel České republiky v NATO se v posledních letech nijak výrazně nezměnila. Většina lidí také míní, že je nutné bránit suverenitu státu, ale v konfliktu by rozhodovaly velmoci a Česko by se samo neubránilo.

Při konfliktu bychom se neubránili, ale NATO je užitečné, míní Češi
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

S členstvím v Severoatlantické alianci je podle průzkumu spokojeno 57 procent Čechů, 26 procent lidí vyjadřuje naopak nespokojenost. Ovšem téměř pětina dotázaných uvedla, že se k této otázce neumí vyjádřit, z čehož lze podle pracovníků CVVM soudit, že členství v NATO je poměrně nesrozumitelné a odtažité téma. Poměr Čechů spokojených a nespokojených s členstvím v NATO je za posledních deset let stále přibližně stejný.

Více než tři pětiny obyvatel České republiky také míní, že je Severoatlantická aliance potřebná. O její nepotřebnosti je naopak přesvědčeno 24 procent lidí a 13 procent se k této otázce neumí vyjádřit. Oproti loňsku mírně posílil podíl Čechů považujících alianci za nepotřebnou, o šest procentních bodů. Podíl příznivců NATO klesl z loňských 68 na 63 procent. Velké změny v názorech české společnosti na potřebnost aliance však CVVM v posledních letech nezaznamenalo.

Nato zajišťuje bezpečnost států

Spokojenost s členstvím v NATO a přesvědčení o její potřebnosti častěji a důrazněji vyjadřují muži, vysokoškolsky vzdělaní lidé a účastníci průzkumu, kteří považují svou životní úroveň za dobrou. V rozdělení podle stranických preferencí jsou s NATO značně spokojenější příznivci ODS a TOP 09, méně už sympatizanti sociálních demokratů a komunistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…