Topka si buduje líheň mozků. Nové "Kalousky" z našich daní

20.11.2011 12:56 | Zprávy

Jednání o vzniku pobočky amerického think-tanku Aspen institute, která inicioval ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg byla neúspěšná a v Praze zatím nevznikne. Strana se proto rozhodla zřídit vlastní think-tank, který chce využívat také ke vzdělávání svých členů před volbami. Finance hodlá čerpat i z fondů ministerstva školství. Oznámil to místopředseda strany Marek Ženíšek.

Topka si buduje líheň mozků.  Nové "Kalousky" z našich daní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci
A právě možné financování z peněž daňových poplatníků se nelíbí mnohým politikům z ostatních stran. Ze zástupců stran zastoupených ve sněmovně, které redakce ParlamentníchListů.cz oslovila, se velká část z nich proti takovému plánu vymezuje nesouhlasně. Stejný názor má i poradce premiéra Roman Joch.

Někteří poslanci TOP 09 financování z MŠMT popírají

Samotní poslanci TOP 09 často o možnosti čerpání státních peněz buď nevědí nebo tvrdí, že tomu tak nebude. „Nemám žádnou informaci o tom, že by měl být Topaz (název chystaného think-tanku - pozn.red.) financován z veřejných zdrojů. Vzdělávání financuje TOP 09 výhradně z vlastních prostředků a bude to tak jistě i v budoucnu," reagoval poslanec Jiří Oliva.

Podobně se vyjádřila i poslankyně a Olivova stranická kolegyně z TOP 09 Jitka Chalánková, podle které strana vzdělává své členy už delší čas a veřejné prostředky k tomu nevyužívá.

Čtěte také: TOP 09 zůstane v koalici. Budeme ale také nezávislí, varuje

Jaroslav Eček, taktéž poslanec Schwarzenbergovy strany, dokonce přímo popírá, že by něco takového strana plánovala. „Vzdělávání TOP 09 dosud nebylo dotováno ani korunou z našich veřejných prostředků a v následujících letech ani nebude. Naopak TOP 09 vzdělává své lidi už nyní a nikdy pro to veřejné peníze nevyužila, přičemž uskutečněné vzdělávací programy již stály téměř dva miliony korun," řekl pro server ParlamentníListy.cz Eček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jaká je ta vaše taktika, jak zabránit úpadku průmyslu?

A myslíte, že je reálné zabránit tomu, co předvádí EU? Podle mě si dělá stejně co chce, bez ohledu na to, co chce většina občanů EU, protože rozhodují hlavně ti nikým nevolení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NZM: Vyzkoušejte si život v hospodářství na vlastní kůži

22:03 NZM: Vyzkoušejte si život v hospodářství na vlastní kůži

Národní zemědělské muzeum v Praze nabídne návštěvníkům Pražské muzejní noci nevšední zážitkový večer…