CzechInvest očekává miliardové investice z Číny

11. 2. 2016 18:16

V roce 2015 dojednala agentura CzechInvest investice z Číny za více než 1 miliardu korun. Proti předchozím rokům, kdy roční objem čínských investic nepřekročil 500 milionů, je to skokový nárůst.

CzechInvest očekává miliardové investice z Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

V jednání jsou navíc další, které by do České republiky mohly přinést přes 5 miliard korun. Nové poptávky přivezl CzechInvest v čele s generálním ředitelem Karlem Kučerou z listopadové návštěvy přímo v Číně.

„Česko tak konečně začíná dohánět jiné země, kam čínský kapitál plyne již od roku 2003,“ konstatuje Karel Kučera. „V Německu v roce 2014 například byla Čína největším investorem s téměř dvanáctiprocentním podílem na všech investicích. Ve stejném roce v USA Čína investovala 12 miliard dolarů a v EU 18 miliard dolarů,“ dodává.

V Šanghaji a zájmových provinciích Anhui, Jiangsu, Zhejiang, Fujian a Liaoning jednal CzechInvest v rámci oficiální mise premiéra Bohuslava Sobotky se stávajícími i potenciálními investory. Generální ředitel CzechInvestu Kučera se zde setkal se zástupci několika čínských firem, které v České republice už působí. „Jednali jsme o rozvoji jejich investic, jejich rozšiřování a přesunu dalších investičních záměrů a plánů právě do České republiky,“ rozvádí Kučera.

Nové investice

V rámci cesty došlo k několika uzavřeným jednáním také s potenciálními novými investory. „Nejvíce poptávek jsme zaznamenali od firem z oblasti automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky, zejména směrem ke spolupráci na vývoji nových hi-tech produktů. Česká republika má v těchto oblastech v Číně a v Asii obecně dobré jméno,“ upřesňuje Karel Kučera. „Diskutované potenciální projekty se ve většině případů pohybovaly v částkách kolem jedné miliardy korun,“ doplňuje.

Vzhledem k odlišným systémům České republiky a Číny se řešily hlavně detaily, konkrétně proces implementace projektu od založení společnosti až po povolovací procesy při výstavbě výrobního závodu, načasování jednotlivých kroků a s tím spojené náklady. Na zahájená jednání naváží v roce 2016 návštěvy několika nejmenovaných čínských firem přímo v České republice. Naplánovaná je také návštěva delegace podnikatelů z provincie Liaoning.

Dosud zprostředkované investice

CzechInvest pomohl dosud zprostředkovat 12 investičních projektů čínských firem, a to v souhrnné výši přes 2,6 miliardy korun, které vytvořily či do budoucna vytvoří přes 1,5 tisíce pracovních míst (podrobněji v příloze tiskové zprávy)[1]. V porovnání s jinými zahraničními investory, a to i těmi asijskými, se zatím nejedná o nijak významná čísla. „Rozjednané investice by ale brzy mohly tento nepoměr minimálně dorovnat,“ doplňuje Kučera.

Jak jednat s čínskou protistranou

Agentura CzechInvest má v Číně své zahraniční zastoupení od roku 2002. V roce 2011 se z důvodu lepšího zacílení na zájmové lokality přesunulo z Hongkongu do Šanghaje. Má proto bohaté zkušenosti s pravidly jednání s čínskou protistranou. „Důležité je navázat nejdříve přátelské vztahy, byznys následuje až poté,“ zdůrazňuje Ondřej Koc, zahraniční zástupce CzechInvestu v Šanghaji. „V další komunikaci je potřebná trpělivost, protože v Číně nejsou zvyklí na evropské tempo. Roli hraje i jazyková bariéra. Podkladové materiály v čínském jazyce jsou téměř nezbytností,“ dodává.

[1] Do statistik nejsou promítnuty kapitálové investice do firem, které v zemi už nějakou dobu působí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

22:30 Zástupci ministerstva obrany připomněli listopadové události na pietních aktech

Historické události, které se uskutečnily 17. listopadu 1939 a následně i v roce 1989, si dnes na řa…