Jihočeský kraj dá v rámci mimořádné dotace dobrovolným hasičům 16,7 milionu

28. 1. 2016 21:39

O téměř 42 milionů korun se budou moci ucházet letos v rámci mimořádné dotace sbory dobrovolných hasičů na jihu Čech, tedy obce, coby jejich zřizovatelé.

Jihočeský kraj dá v rámci mimořádné dotace dobrovolným hasičům 16,7 milionu
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Peníze mohou využít na nákup dopravních automobilů či rekonstrukce a výstavbu požárních zbrojnic. 16,7 milionu z uvedené částky poskytne Jihočeský kraj a 25 milionů korun uhradí stát.

„Vedle tradičních dotací, kterými kraj v řádech desítek milionů podporuje naše jihočeské dobráky, se díky dohodě mezi asociací krajů a ministerstvem vnitra podařilo pro rok 2016 otevřít mimořádný dotační titul na nákup dopravních automobilů a rekonstrukce nebo stavby požárních zbrojnic. Tedy věcí, po kterých dobrovolní hasiči dlouhodobě volají,“ upřesnil hejtman Jiří Zimola.

Starosta Žižka kvituje dotace s povděkem

Mimořádnou dotaci kvituje s povděkem starosta jihočeských dobrovolných hasičů Jiří Žižka. „Z jakékoliv podpory dobrovolných hasičů máme samozřejmě velikou radost. V případě tohoto dotačního programu o to větší, protože o tuto dotaci mohou žádat všechny jednotky, včetně těch v nejmenších obcích. Z mého pohledu je to ocenění práce téměř 46 tisíc dobrovolných hasičů v kraji, kteří pomáhají svým spoluobčanům při řešení mimořádných událostí a tyto dotace budou nápomocny k tomu, aby jejich pomoc byla ještě rychlejší a účinnější,“ řekl Žižka.

Usnadní jim cestu k zásahům

Zimola ještě jednou zdůrazňuje, že zmíněný vozový park se týká jen dopravních automobilů. „Vozy jsou prioritně určené k přepravě jednotky na místo zásahu nebo k přepravě osob při živelních pohromách, jako jsou třeba povodně,“ dodal hejtman.  

Ministerstvo vnitra uvolní v rámci uvedeného dotačního programu letos pro sbory dobrovolných hasičů v rámci celé České republiky 250 milionů korun. Desetina z této sumy má putovat do jižních Čech. „Dotace bude přerozdělována dle klíče nastaveného ministerstvem vnitra. Tři šestiny dá stát, dvě šestiny kraje a jednu šestinu zřizovatelé dobrovolných hasičů, tedy obce,“ nastínil Zimola.

Předpokladem k zisku dotace je, že v rámci administrace žádostí dojde v první úrovni k výběru žadatelů o dotaci ze státního programu a následně bude těmto žadatelům umožněno požádat o investiční dotaci z krajského dotačního programu. Datum, od kdy se budou moci zájemci obracet s žádostmi o krajské peníze, není zatím stanoven.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fond dalšího vzdělávání našel útočiště v objektu ÚZSVM Prachatice

7:33 Fond dalšího vzdělávání našel útočiště v objektu ÚZSVM Prachatice

V administrativní budově prachatického referátu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (…