Jihomoravský kraj chce omladit vozový park na regionální železnici. Vybere, kdo dodá nové elektrické jednotky

09.12.2016 7:35 | Zprávy

Ty nejstarší železniční „veterány“ by měly na kolejích jižní Moravy vystřídat nové vlaky. Takový je alespoň plán Jihomoravského kraje, který chce s ukončením stávajících smluv s Českými drahami v roce 2019 výrazně snížit stáří vozového parku na regionální železnici. Krajští radní proto na svém dnešním zasedání (8. 12. 2016) rozhodli o zahájení tendru na dodávku desítek nových elektrických jednotek včetně plného servisu na dalších 30 let.

Jihomoravský kraj chce omladit vozový park na regionální železnici. Vybere, kdo dodá nové elektrické jednotky
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

„Postupujeme tak, abychom zajistili kvalitu regionální železniční dopravy i po roce 2019, kdy končí smlouva mezi stávajícím dopravcem – Českými drahami – a Jihomoravským krajem. V této souvislosti je nutné se zabývat i kvalitou vozového parku. Jeho stáří dosahuje na jižní Moravě v současnosti až 45 let,“ komentoval důvody pro spuštění tendru náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák.

Kraj by měl podle radních nakoupit 25 elektrických jednotek s místy k sezení pro 310 cestujících. Každá z dalších 6 posilových jednotek, které jsou také součástí tendru, by potom měla mít kapacitu pro 140 sedících cestujících. Vlaky bude kraj následně pronajímat dopravci. „Náklady na pořízení nových železničních jednotek odhadujeme na 5,5 miliardy korun bez DPH. Chceme přitom maximálně využít dotace z Operačního programu Doprava II, abychom minimalizovali dopad na rozpočet Jihomoravského kraje,“ vysvětlil Hanák a dodal, že nové vlaky by měly vyjet zejména na linky S2 a S3.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil v minulých dnech správní řízení se dvěma společnostmi, …