Národní divadlo Moravskoslezské: Třetí bienále festivalu představí celkem šest premiér

23.05.2016 7:35 | Zprávy

Festival soudobé opery Dny nové opery Ostrava, ve zkratce NODO, je v přípravách na třetí bienále, které se koná 27. – 30. června 2016 na čtyřech místech Ostravy: v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona, v Kulturním centru Cooltour na Černé louce a ve Starých koupelnách v Dolní oblasti Vítkovice.

Národní divadlo Moravskoslezské: Třetí bienále festivalu představí celkem šest premiér
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské

Festival NODO 2016 představí celkem šest oper skladatelů 20. a 21. století.

Z České republiky bude uvedeno dílo vědce Petra Cíglera – jeho první opera s rekordně dlouhým názvem Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu pojednává o zdánlivě bizarní přítomnosti chřestýše v domácnosti muže a ženy.

V české premiéře budou provedeny dvě „miniopery“ slavného György Ligetiho Aventures & Nouvelles Aventures. Autor dílo komentuje jako „hláskovou kompozici” nebo „operu, která se odehrává uvnitř hudby”. Nesmírně náročné vokální party přijedou do Ostravy zazpívat sólisté Státní opery v Berlíně.

Dále se diváci mohou těšit na inscenaci No. 42 (V Alpách) zkušeného operního tvůrce z Velké Británie Richarda Ayrese. Jeho hudba se vyznačuje humorem, nadsázkou, přehršlí nápadů i precizní prací s instrumentálním zvukem. Divadelní dobrodružství má v rukou jediná zpěvačka
– Dívka. Tuto roli ztvární Lydia Brotherton.

Legendární skladatel z Řecka/Francie Iannis Xenakis bude v Ostravě prezentován trilogií Oresteia, která odráží skladatelovo nadšení pro svět antiky a je komponována na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie. Se sbory pracuje v opeře Jurij Galatenko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Zbyněk Linhart byl položen dotaz

Vlajka

Proč slovo česká u vlajky dáváte do uvozovek? Vždyť to je přeci česká státní vlajka a nikdo tím nezpochybňuje, že je součástí Česka Morava a Slezsko. Stejně tak se přeci říká české státní symboly.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Pardubický kraj získal budovu pro ubytování středoškolských studentů v Moravské Třebové

22:03 ÚZSVM: Pardubický kraj získal budovu pro ubytování středoškolských studentů v Moravské Třebové

Svitavské pracoviště ÚZSVM zdarma převedlo Pardubickému kraji čtyřpodlažní budovu v Moravské Třebové…