O termínované vklady není zájem, lidé nevědí, co od nich čekat

21. 6. 2017 14:23

Termínované vklady jsou skvělým řešením pro ty, kteří chtějí bezpečně zhodnotit své úspory. I přestože jejich výnosnost není tak malá jako u spořicích účtů, jsou na žebříčku oblíbenosti až za spořicími účty. Spotřebitelé totiž o termínovaných vkladech mnoho nevědí. Co to je za finanční produkt a na co si při spoření u něj dát pozor?

O termínované vklady není zájem, lidé nevědí, co od nich čekat
Foto: pujcka.co
Popisek: spoření, ilustrační foto

Princip termínovaného vkladu je velmi jednoduchý. Stačí vybrat vhodný produkt, vložit na něj jednorázově peníze a čekat. Na uložené finance se nesmí sáhnout po dobu několika týdnů, měsíců nebo let, záleží na typu termínovaného vkladu. Výhodné termínované vklady lze sjednat:

  • krátkodobé s dobou trvání do 1 roku,
  • střednědobé s dobou trvání 2 až 4 roky,
  • dlouhodobé s dobou trvání více jak 5 let.

Z nepřeberné nabídky termínovaných vkladů je těžké vybírat

Vázanost je jednou z hlavních nevýhod, která odrazuje od spoření na termínovaných vkladech. Jakmile se jednou rozhodnete pro uložení peněz, pak nelze peníze vybrat bez sankčních poplatků dříve než po uplynutí doby splatnosti. Za předčasný výběr si banky a družstevní záložny účtují kolem 2 % z uložené částky.

Nejen různá doba trvání vkladů, ale i možnost zvolit si pevnou nebo pohyblivou úrokovou sazbu a vklad jednorázový nebo revolvingový dává prostor velkému výběru. Na druhou stranu právě bohatá nabídka stojí za nepřehledností a těžším výběrem. Při výběru termínovaného vkladu neporovnávejte jen konkurenční produkty, ale srovnávejte podmínky vkladu i v rámci jedné banky nebo záložny. Pro snadné porovnání využijte online srovnávač, který najdete na portálu Půjčka.co a který vám nabídne dokonalý přehled aktuální nabídky.

Záložny zhodnotí vklady až šestkrát více než banky

V současné době zhodnocení uložených peněz na termínovaných vkladech brzdí rostoucí inflace. Přesto termínované vklady vyhrávají nad konzervativní konkurencí v podobě spořicích účtů.

Při výběru termínovaného vkladu ale nezáleží jen na době vázanosti, velkou roli hraje také samotná finanční instituce. Lepší výnosnost nabízí družstevní spořitelny oproti bankovním domům. Úroky v záložnách jsou dokonce vyšší až o dva procentní body.

A kde lze aktuálně sjednat nejvýhodnější termínovaný vklad?

Více jak 3 % získáte u termínovaných vkladů s dobou vázanosti 10 let u spořitelního družstva ANO. Konkrétně produkt ANO PRO Zhodnocení nabízí úrokovou sazbu 3,2 %. Avšak zajímavé zhodnocení v podobě úroku 1,4 % lze získat i u termínovaného vkladu s dobou spoření 1 rok.

Termínovaný vklad AKCENTA nabízí roční výnosnost 3 %, a to ať už uložíte peníze na dobu 3, 4 nebo 5 let. Oproti záložnám se výnosnost bankovních termínovaných vkladů pohybuje kolem 0,5 %. Výjimkou je termínovaný vklad CREDITAS s úrokem až 2,1 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Podyjí: Nový ředitel Národního parku Thayatal chce zintenzivnit spolupráci s českou stranou

22:37 NP Podyjí: Nový ředitel Národního parku Thayatal chce zintenzivnit spolupráci s českou stranou

Ještě intenzivnější spolupráci s českou stranou si přeje nově jmenovaný ředitel Národního parku Thay…