Rusko a Alžírsko podepsaly dohodu o civilním využití jaderné energie

04.09.2014 14:19 | Zprávy

V alžírské metropoli Alžíru byla 3. září 2014 podepsána Dohoda o spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie mezi vládou Ruské federace a Alžírskou demokratickou lidovou republikou. Za ruskou stranu dokument podepsal generální ředitel Státní korporace pro jadernou energii Rosatom Sergej Kirijenko, za alžírskou ministr energetiky Alžírské demokratické lidové republiky Youcef Yousfi.

Rusko a Alžírsko podepsaly dohodu o civilním využití jaderné energie
Foto: red
Popisek: Rosatom

Dohoda určuje strategické zaměření spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti využití jádra pro mírové účely. Dokument předpokládá vývoj, výstavbu, provozování a servis jaderných elektráren a výzkumných reaktorů v Alžíru. Veškeré technologie, materiály a zařízení, které budou alžírské straně v rámci dohody předány, mohou být využity výhradně k mírovým účelům. Rusko a Alžír se kromě toho dohodly, že uskuteční společný geologický průzkum, zajištění a těžbu nalezišť uranu. Informovaly také o možnosti uplatnění jaderných technologií v oblasti zemědělství, biologie, výzkumech půdy, vodních zdrojů, v průmyslu a zdravotnictví, včetně výroby radioizotopů. Smluvní strany se dále dohodly o spolupráci v oblasti radiační bezpečnosti na území Alžírska.

Ruská strana se zavázala, že poskytne součinnost při vzdělávání expertů pro alžírský jaderný průmysl a bude se podílet na činnosti Alžírského institutu vzdělávání specialistů v oblasti jaderné techniky. Jak zdůraznil Sergej Kirijenko, už v tomto školním roce zahájí prvních deset alžírských expertů studium na pozici aspirantů ruské Národní výzkumné jaderné univerzity MIFI.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

PRIM: Legendární Orlík získává číselník z meteoritu a první vlastní celoocelový tah

9:28 PRIM: Legendární Orlík získává číselník z meteoritu a první vlastní celoocelový tah

Česká hodinářská značka Prim uvádí limitovanou edici Orlík Meteorit, která spojuje odkaz legendárníh…