Starosta Vrchlabí: Osobní zapojení úspěšných byznysmenů do politiky je přínosem

17.08.2014 12:37

Problémy dnešní doby tkví podle Jana Sobotky (BPP) v dopadech klientelismu, který byl v naší zemi zaveden na začátku devadesátých let, a je tak podle něj třeba změnit financování stran. Současně by snížil náklady na chod Senátu, kam sám před šesti lety neúspěšně kandidoval. Letos však nabídku ve prospěch komunálních voleb odmítl. V čele města stojí již dlouhých 16 let. Našim stránkám se svěřil nejen se svými úspěchy, ale i neúspěchy a nastínil své priority pro následující volební období.

Starosta Vrchlabí: Osobní zapojení úspěšných byznysmenů do politiky je přínosem
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Vrchlabí Jan Sobotka

Před šesti lety jste neúspěšně kandidoval do Senátu. Máte letos podobné ambice?

Ne. Přestože jsem měl nabídku, rozhodl jsem se plně soustředit na komunální volby. Práce pro město Vrchlabí a pro Krkonoše mě baví a dává větší smysl.

Existence Senátu není ve vyspělých zemích samozřejmostí a v mnoha z nich, včetně České republiky, se vedou časté a vášnivé debaty o jeho účelnosti a prospěšnosti. Jak se ke kritice stavíte vy osobně? A je podle vás nutné mít u nás na 280 zákonodárců?

V zásadě nejsem proti Senátu, protože je zřejmé, že zajišťuje jistou politickou protiváhu Poslanecké sněmovně. Jsem ale pro snížení nákladů na chod horní sněmovny včetně snížení platů a náhrad senátorů.

Co by podle vás Česku nejvíce pomohlo? Kde podle vás tkví nespokojenost občanů takřka se vším?

Je velmi obtížné v krátkosti popsat, v čem to tkví. Jako největší problém vidím dopady klientelismu, který byl v naší zemi zaveden na začátku devadesátých let. Jeho odhalování způsobuje nedůvěru v systém jako takový. Na počátku to samozřejmě souviselo s financováním politických stran, které je také nutno upravit.

Současně jste již od roku 1998 starostou Vrchlabí, což je dlouhá doba. Vidíte za sebou konkrétní výsledky své práce? Na co jste nejvíce pyšný?

Město Vrchlabí se dlouhodobě a systematicky zabývalo budováním nové technické infrastruktury. V roce 2010 jsme dokončili kanalizaci v celém městě, máme vlastní vodárnu a vodovod, které provozujeme prostřednictvím městské organizace. V letošním roce byl dokončen nový rozvod silové elektřiny včetně trafostanic. Dlouhých dvacet let jsme se „hrabali v zemi“ a nyní se dostává na zkrášlování města a na další potřebnou vybavenost. Proto jsem nejvíc pyšný na to, když si mnozí občané všimnou a najednou se jim zdá, že Vrchlabí „zkrásnělo“.

Chtěl byste se také letos znovu ucházet o přízeň voličů? A případně s jakým cílem?

Ano. S cílem pokračovat v tom, co je naplánované a mělo by se realizovat. Například dokončení rekonstrukce centra města, pokračování ve sportovní zóně třeba výstavbou venkovního bazénu.

Podařilo se vám v tomto volebním období naplnit všechny vaše předvolení sliby, nebo existuje priorita, o níž jste si jistý, že se nesplní? A pokud ano, proč?

Zastupitelstvo přijalo na začátku volebního období „Programové prohlášení“, ve kterém byly uvedeny reálné cíle, vycházející z volebních programů stran. Většina se podařila realizovat. Některé, jako je venkovní bazén a rekonstrukce parkoviště v ulici Labská,  se nepodařily. Důvodem jsou jak finanční možnosti, tak v případě bazénu také nevyřešené majetkoprávní vztahy.

Pokud se nepletu, nejprve jste byl dlouhou dobu členem ODS, později US-DEU a následně nezávislého sdružení Zvon. V posledních krajských volbách jste pak kandidoval za hnutí STAN. Proč jste si vybral tuto stranu? A proč ta neustálá změna stranického dresu?

Od členství v US-DEU nejsem členem žádné politické strany. Na úrovni města Vrchlabí kandidujeme jako sdružení nezávislých kandidátů ZVON. Protože se mi líbí politika hnutí STAN a myslím, že je důležité se aktivně podílet na politice kraje, přijal jsem nabídku kandidovat za STAN.

Po úspěchu Andreje Babiše se podzimní komunální volby také stávají metou pro řadu úspěšných byznysmenů, kteří čile podporují zavedené strany a hnutí, případně se podílejí na vzniku nových. Co vy na to? Jaké to podle vás může mít důsledky pro občany a politiku?

Myslím, že osobní zapojení úspěšných byznysmenů do politiky je přínosem. Měl jsem z dřívějška zkušenost, že je to buď příliš nezajímá, nebo mají snahu pouze mít skrytý profit. Pokud je jejich snahou podílet se na správě věcí veřejných, tak je to pozitivní.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro občany?

Je třeba se o věci veřejné více zajímat a je reálné, že něco prosadím, nebo změním. Jen je třeba vést kultivovanou a hlavně věcnou diskuzi a ne „pavlačové hádky“. Mohu mít jakýkoliv názor, ale respektuji, že rozhodne většina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…