Zakázat komunisty nemá smysl, tvrdí šéf Svobodných na Karlovarsku

29.09.2013 19:37

ROZHOVOR Předseda Strany svobodných občanů v Karlovarském kraji Lukáš Bernat vysvětluje, proč Svobodní trvají na tom, že zákaz komunistů nemá smysl, proč je nutné omezit daňovou zátěž občanů nebo zrušit naše členství v EU. Hlavním cílem této strany ale je konečně se postavit socialistům.

Zakázat komunisty nemá smysl, tvrdí šéf Svobodných na Karlovarsku
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Někteří politici oslovují voliče pouze před volbami a jinak o nich není příliš slyšet. V Karlovarském kraji to platí i o vaší straně, nebo snad ne?

Zdánlivě to tak může skutečně vypadat, protože nejvíce lidí zapojíte právě v kampani před volbami, což je časově náročná a vysilující činnost, takže potřebujete opět nabrat síly v době, kdy volby nejsou. Na druhou stranu se vám lépe komunikuje s voliči v mezidobí, kdy na ně není vyvíjen tak silný tlak ze všech stran. Svobodní jsou si toho samozřejmě vědomi a komunikujeme s voliči průběžně. 

Letošní nejrozsáhlejší akcí v kraji, pominu-li krajský sněm, na nějž zveme i veřejnost, byl tzv. „den daňové svobody“, kdy jsme v ulicích oslovovali voliče a informovali je o tom, kolik platí státu na daních, přičemž jsme se jim snažili představit alternativu v podobě nízké daňové zátěže a zrušení některých zbytečných daní, která je zakotvena právě v programu Svobodných. V rámci toho jsme také sbírali podpisy na petici za zrušení zbytečných daní.

Ve svém volebním programu prosazujete také vystoupení z Evropské unie. Nemá ale členství v unii, konkrétně ve vašem kraji, kde panuje čilá přeshraniční výměna osob, pro občany více výhod než nevýhod?

EU škodí v našem kraji stejně jako jinde. Zmiňujete „příhraniční výměnu“, ta ovšem má s fungováním EU pramálo společného. Je především výsledkem formování tržních vztahů, přičemž mají obě dvě strany ze směny užitek. Proto se vždy vyplatí otevřít hranice a obchodovat, než se izolovat a ustrnout v představě soběstačnosti. 

Snažíme se zdůrazňovat, že EU má alternativu. Proti byrokratickému aparátu, jehož některé části už ani nemáme možnost demokraticky ovlivnit, proti nesmyslným nařízením, která deformují trh, proti přerozdělování, jehož měřítko úspěchu je vyčerpání a utracení zdrojů z kapes daňových poplatníků - proti tomu všemu stojí ideál spolupracující Evropy bez centrálního řízení. Vždyť hospodářská spolupráce nespočívá ve společné politice, měně a rozpočtu, který je mocipány porcován, ale v boření hranic, odstranění cel, ve vzájemném respektu a k tomu EU nepotřebujeme.

Na svém blogu stále odmítáte zákaz komunistické strany. Trvá to i přes to, že komunisté ve vašem kraji vyhráli volby a jsou v koaliční radě? Není přece jenom jediným řešením zákaz této strany?

Není. Se zrušením extrémních a anti-systémových stran vždy přijde někdo, kdo se jen snaží zalíbit nebo odvést pozornost. Skutečná demokracie toleruje všechny názory, ať se komu líbí, nebo ne. Nelze vymezit hranice, co vše může být v politice řečeno a co ne, pak se vracíme o pětadvacet  let zpátky. Pouze volič rozhoduje, které názory jsou špatné a dobré. Historie sama ukázala, že nejsvobodnější jsou ty země, které se o podobné zákazy nikdy nepokusily.  Navíc politici a jejich programy by zůstali stejní, jen by změnili barvu saka. Je lepší vědět, kde se zlo skrývá a umět jej pojmenovat i s jeho komplici, než aby prošlo očistou a všichni se tvářili, že se nic neděje. Proti komunistům musí uspět opozice, silové řešení je jen posílí.

Řešením bude, pokud dokážeme přesvědčit občany, aby předně přišli k volbám a o tom, že jsme schopni jim nabídnout to, co u ostatních stran marně hledají. Na politické scéně je pouze vnitřně vyprázdněná strana, která už neví, co má voličům nabídnout a její protiváhou jsou křiklouni, kteří těží z toho, že opakují „zrušíme, co oni zavedou“; a ještě pár zájmově orientovaných subjektů. Může se pak někdo divit, že lidi nechodí volit? To nahrává extrémistům. My chceme vytvořit silnou politickou konkurenci, vytváříme stranu na desetiletí.

Co je tedy vaším největším „tahákem“, kterým chcete oslovit voliče?

Svobodní chtějí definitivně zatočit s korupcí. Přerozdělování a dotace nejsou v principu nic jiného než korupce. Chceme nechat peníze daňovým poplatníkům, ať si sami rozhodnou, jak s nimi naloží. Systém, v němž se volič neustále obává toho, že jeho pracně vydělané peníze budou rozkradeny nebo vyhozeny na zbytečnosti, je špatný. Jsme v začarovaném kruhu, neboť strany čerpají zdroje z veřejných financí, a aby tomu tak zůstalo, uplácejí voliče nesmysly, o nichž jim tvrdí, že je nezbytně potřebují. Ať si shánějí zdroje sami, pak alespoň mohou se ctí říci, že vše dělají s čistým svědomím.

Jak odhadujete výsledek voleb? Neděsí vás, že lidé v kraji místo vaší nabídky svobody zvolí spíše variantu návratu k totalitě?

Lidé v Karlovarském kraji obecně málo chodí k volbám, proto máme pouze pět poslanců a matematika rozdělení mandátů byla vždy poměrně jednoduchá a nevěřím, že by se v nadcházejících volbách v našem kraji nějak radikálně změnila. Ti, co se již teď považují za vítěze, se také mohou spálit, neboť voliči jsou alergičtí na domýšlivost a k volbám zkrátka nepůjdou. Čeho se skutečně děsím, je, že směr, kterým se ubíráme, nás vede na cestu do otroctví.

Když F. A. Hayek vydával stejnojmennou knihu, věnoval ji socialistům všech stran, což je příznačné pro jakoukoli dobu. Aktuální hrozba není totalita ve smyslu režimu, který zde byl před rokem ´89, ale pozvolné předávání svobody do rukou moci, kterou můžeme ovlivnit stále méně, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Svobodní za dobu čtyřleté existence vyzráli ve stranu, která je již schopna získat několik křesel v Parlamentu a socialismu se konečně postavit.

A proč vlastně nekandidujete jako většina krajských šéfů ve volbách? 

Důvodů mám více. Koordinuji kampaň pro celý KV kraj a to je poměrně náročný úkol, proto jsem nechtěl přijmout závazek být na kandidátce, abych musel nutně objíždět všechny mítinky. Máme kvalitní členskou základnu, tak se snažím oddělit manažerskou činnost a přenechat možnost být zvolen jiným. Pokud bych měl kandidovat do Parlamentu, pak ten okamžik teprve přijde. Já se chci koncentrovat na nadcházející komunální volby a získání podpory pro Svobodné v krajském městě a věřím, že se lídr naší kandidátky Jiří Pánek stane kvalitním poslancem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

20:20 „Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

Blží se dvacáté výročí vstupu ČR a dalších zemí do EU. V europarlamentu už se konalo slavnostní zase…