Nováček ve sněmovně to nechápe. Proč mě lidé nemají rádi?

22.06.2011 7:48

Předvolební kampaň odpracoval, dostal se do Poslanecké sněmovny z nevolitelného místa a teď čelí nenávisti občanů. Podle něj není poslanecký flek zlatým dolem, jak si kde kdo myslí. Pokud se poslancuje poctivě, na zbohatnutí to není. ParlamentnímListům.cz své dojmy po roce fungování ve sněmovně řekl poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Nováček ve sněmovně to nechápe. Proč mě lidé nemají rádi?

„Do ČSSD jsem vstoupil v březnu 2007, krátce po té co vznikla druhá Topolánkova vláda, ale voličem a sympatizantem sociální demokracie jsem prakticky od okamžiku, co jsem získal s plnoletostí volební právo," říká dnes třicetiletý poslanec této strany.

Vždycky jsem ČSSD fandil

„Vždycky jsem sociální demokracii fandil a volil ji. A pak jsem si říkal, nebudu jim jenom fandit a všude říkat, že volím sociální demokracii, ale vstoupím, uvidím, jaké to tam bude, čeho můžu v té straně dosáhnout, jak jí můžu pomoct. Takže jsem vstoupil do místní organizace Chrudim, protože já jsem Chrudimák," vysvětlil ParlamentnímListům.cz Chvojka.

„Vždycky jsem se účastnil všech akcí dětských dnů, prvních májů a do voleb nastupoval v loňském roce na devatenáctém nevolitelném místě kandidátky," popisuje Chvojka. A ono to vyšlo. „Bezesporu mi pomohlo kroužkování, mluvilo se o tom víc než kdykoliv jindy, že tato možnost existuje, protože spousta voličů ani nevěděla, že se to může," myslí si poslanec.

OBRAZEM Hegerova reforma ve sněmovně

Reformy ve sněmovně:
Julínkův mluvčí varuje: Nevíte, zda léčí či zabíjí. Reforma teprv přijde
Rath Hegerovi vmetl: Půjdete do důchodu s tím, že jste rozvrátil zdravotnictví
Miminka do důchodu v 73 letech. Vědí, co je čeká, klidní vášně Drábek

Kampaň jsem si odmakal

Podle něho mu tak do sněmovny pomohlo to, že lidé chtěli nové tváře a patrně i to, že byl na kandidátce nejmladší. Jistou váhu v rozhodování voličské přízně podle něj patrně sehrálo i to, že má titul JUDr..

„Na co jsem opravdu hrdý je, že ačkoliv jsem byl na posledním a opticky nevolitelném místě, tak jsem se na předvolební kampaň nevykašlal. Spousta lidí, co byla na takzvaně nevolitelném osmém devátém místě se na kampaň prostě vykašlala s pocitem, co já bych někde jezdil, můžou být rádi, že jsem na kandidátce. Já jsem tu kampaň minimálně v našem okrese Chrudim odmakal," prohlašuje novopečený poslanec sebevědomě.

Já a poslanec? Byl to šok

Že prošel do sněmovny ho zaskočilo. „Prvotní pocity byly smíšené. Nemůžu říct, že bych s rukama nad hlavou skákal radostí, že jsem borec. Když jste na prvním či druhém místě na kandidátce, tak asi čekáte, že se do sněmovny můžete dostat a nějakým způsobem tomu podřizujete svoje budoucí plány. Když se dozvíte, že postupujete z devatenáctého místa a že budete mít závazky v Praze, tak z praktického hlediska člověk úplně šťastnej není," popsal Chvojka, který má se svoji přítelkyní jedno dítě.

A přišlo tak trochu rozčarování. „Já se samozřejmě i v minulosti potkával s poslanci, čili jsem věděl, že některé věci jsou jinak, než se někomu zvenčí může zdát, přesto jsem nečekal, takovou nesnášenlivost a nechuť občanů k poslancům. Navíc je to v poslední době možná ještě horší, než kdy bylo. Za druhé jsem si nemyslel, že poslanecká práce je nějaká pohoda, ale po roce musím říct, že ta práce opravdu náročná je," doplnil Chvojka.

Za to že oblíbení zrovna nejsou sice můžou podle poslance částečně média, ale i sami politici tím, že práce poslance je špatně vysvětlená „a že to jediné nač se poslancování scvrklo je pocit, že poslanci berou velké peníze za nic".

Nemají nás rádi, ale makáme

„Z té práce je v televizi vidět jenom to, že sedíme ve sněmovně, zvedáme ruce. Ale už není vidět a mnohdy lidi ani nevidí, že existuje nějaký výbor, že poslanec má spoustu jednání v regionu, jezdí po radnicích, které má ve svém obvodu, pomáhá těm, co se na něj obrátí. Kdybych to měl zprůměrovat, je to určitě deset až dvanáct hodin denně, co zabere poslancování, někdy víc, málo kdy míň. Já jsem jako právník zvyklý si věci studovat, co se bude projednávat, připravuji si vyargumentované řeči, interpelace.... To taky zabere nějaký čas," popisuje Chvojka v kostce práci poslance.

Uznává, že poslanec nebere malé peníze, ale že by to bylo na rozmařilý život si poslanec nemyslí. „Ano, příjmy ve sněmovně jsou solidní. Nicméně mě mrzí, že jsme prakticky každý týden v médiích pranýřováni právě za platy a v uvozovkách různé prebendy. Žádné prebendy nejsou. Asi si ne každý uvědomuje, že poslanec je ústavní činitel a měl by být slušně zaplacený. Přesto, pokud se politika dělá poctivě, tak člověk nezbohatne. Kdo chce zbohatnout, měl by jít dělat ředitele do banky," myslí si Chvojka.

Zkorumpovaný poslanec? A k čemu?

Rozhodně odmítá fámy o zkorumpovaných poslancích. „To mě také štve, to čtu každou chvíli, že poslanci jsou zkorumpovaní. Já se s něčím takovým nesetkal a nechápu ani k čemu by to bylo, korumpovat poslance. Nerozhoduje o rozpočtu, nemá pod palcem žádné finanční toky, jako třeba ministr, primátor, starosta.... Poslanec může tak maximálně navrhnout změnu či znění nějakého zákona," dodává.

„Jenže lidé asi nechtějí slyšet a číst pozitivní zprávy, zajímá je co zase tamten provedl, tamten si zase něco nakradl... A z té práce poslance se lidé dozví minimum. Už nevidí, že jsem teď dvakrát méně doma, než jsem býval, jsem v Praze. Častěji se oblékám, život tu taky něco stojí," sčítá Chvojka. A kolik že vlastně bere? „Já jako poslanec bez funkcí mám se všemi náhradami šedesát dva tisíc korun," prozrazuje.

Dále:
Poslanci litují: Chtějí zpět své staré platy
Čtvrt milionu, plat poslance. Ptali jsme se autora návrhu z ODS
Politici nemusí chodit na nemocenskou. Stačí jim omluvenka

Dělám pro lidi, ale chodí jich málo

Jako poslanec má Chvojka ve svém volebním okrsku pravidelně každé pondělí poslanecký den, který je určen výhradně občanům, za něž byl do sněmovny zvolen. Že by měl v kanceláři frmol, to ne. „No je pravda, že spíše za mnou chodí notoričtí stěžovatelé, než lidé, kteří potřebují opravdu s něčím pomoci. Že by se na mě v kanceláři lidé obraceli nějak masivně, to nemůžu říct. Jsou to třeba tři čtyři lidé za celý poslanecký den," řekl Chvojka.

Nezájem podle něj možná souvisí s tím, že jak už řekl, lidé politikům nevěří. „Na druhou stranu jak jinak chtějí poznat svého poslance. Jak jinak chtějí poznat, že si mě zvolili dobře. Nějak mi chybí takové to, zvolili jsme si tě a teď si tě budeme kontrolovat, jak pracuješ," konstatuje poslanec.

„Já třeba teď pomáhám osmdesátileté paní, která si koupila na nějaké předváděcí akci vysavač za deset tisíc korun. A ona přišla za mnou do kanceláře. Celej život má vysavač ETA za tři stovky a najednou dostala nějakou mlhu a koupila si tohle. A já se jí snažím pomoct a tohle je asi cesta k tomu, aby konkrétně lidé viděli, že mi nejsou fuk," uzavřel poslanec.

K tématu:
Jandák se chlubí: Voliči ODS chodí za mnou a chválí stávku
Čtvrtina lidí by volila jinak než před rokem. Zjistil to STEM
Lhali jste voličům u voleb, rozzuřil se Sobotka na Nečase

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…