Heger trpěl v levicovém Senátu: Léčíte lidi pijavicemi, ministře

21.07.2011 13:55

AKTUALIZOVÁNO Poklidné senátní vody rozčeřily standardy a nadstandardy. Do horní komory Parlamentu totiž dorazil první zákon zdravotní reformy z pera ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Poslanci normu schválili 21. června a rozhodně to u nich neproběhlo klidně. Normu kritizovala hlavně levice. Podobně i dnes zákon sepsuli senátoři a stejně jako poslanci hovořili o přikládání pijavic a pouštění žilou. Senátor Dryml navíc počínání Hegera přirovnal k chování pátera Koniáše.

Heger trpěl v levicovém Senátu: Léčíte lidi pijavicemi, ministře

První část zdravotní reformy legalizuje možnost připlatit si za nadstandard ve zdravotní péči, ovšem s tím opozice nesouhlasí. Nově se má také platit za pobyt v nemocnici sto korun místo nynějších šedesát. Ruší se naopak poplatek za položku na receptu. 

"Navržená úprava je pro pojištěnce pozitivní," přesvědčoval senátory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Rozdělením péče se podle něho její standard nesníží a předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Nejde o rozdělení péče na tu pro bohaté a na tu pro chudé, zdůraznil ministr.

Související:  

Sociálnědemokratičtí senátoři, kteří ovládli dopolední část debaty, byli ale opačného názoru. „Navrhuji, aby byl zákon zamítnut," řekl na začátku debaty zpravodaj Jan Žaloudík (BEZPP). Návrh zákona kritizoval. Stejně tak i Miloš Janeček z ČSSD, který ale zmínil, že naše zdravotnictví reformy jinak potřebuje.

„To budeme přikládat pijavice a pouštět žilou?" otázal se krátce na to Janeček, který tak použil podobná slova jako před týdny v dolní komoře jeho stranický kolega David Rath. Ten poukazoval v červnu na to, že lékaři budou léčit rány a onkologická onemocnění přikládáním křenových placek za pět padesát.

Janeček, který je původním povoláním lékař-ortoped a bývalý šéf brněnské Úrazové nemocnice si prý nedovede představit tu situaci, že přivezou do nemocnice pacienta po autonehodě s několika zlomeninami.

"On bude v poúrazovém šoku, bude myslet na to, jestli je v pořádku rodina a já se ho budu ptát, jestli chce standardní, nebo nadstandardní léčbu?" nadhodil řečnickou otázku Janeček. A vzápětí navrhl zamítnutí vládního návrhu.

Je to bianco šek a jsou pochybnosti o ústavnosti normy

„Dojde navíc ke zvýšenému zadlužování domácností, protože co je zadarmo, toho si lidé neváží, ale na platby si berou půjčky," řekl také Janeček. „Nepotěšil jste mne, pane ministře, i já vás nepotěším a doporučuji návrh zákona zamítnout," zakončil svou řeč Janeček s tím, že se společnost rozdělí a budou lidé, kteří na péči nebudou mít.

Další sociální demokraté poukazovali na to, že novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. "Jde o bianco šek," řekl například Pavel Lebeda (BEZPP).

"Máme pochybnosti o její ústavnosti," řekl pak k normě zpravodaj ústavně-právního výboru Senátu František Nenutil z ČSSD. „Občané mají na základě zdravotního pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon," dodal Nenutil a poukázal na Listinu základních práv a svobod.

Pacient bude platit jako mourovatý

Vladimír Dryml z ČSSD namítl, že se měly jasně metodicky dát i krajům určité pokyny, jak mají postupovat například v nákupech přístrojů a materiálů, ale to se nestalo, a místo toho se o platbách hovoří jen nekonkrétně a připravují se tu různé pseudoreformy. „Ale pacient bude platit jako mourovatý. Sníží se kvalita a dostupnost péče pro většinu občanů," připomněl.  

„Řekli jste si - máme ve sněmovně většinu a prosadíme to děj se co děj, Senát jsou jen šašci a nám je to všechno jedno. Ale to se nestane, pane ministře," zaburácel Dryml.

Ke zdravotní reformě podrobně ZDE 

„Kde jsou, pane ministře, ty základní standardy? Napřed stanovím, co je standard a nadstandard a pak přece můžu přijít s tím, že péči rozdělím," hřímal dále Dryml za senátním pultíkem. Obracel se při tom na ministra zdravotnictví, který také seděl v jednací síni Senátu, neboť normu osobně senátorům představil.

Přítomnost Hegera ale Drymla rozpalovala dál. Jeho počínání  v resortu dokonce přirovnal k páteru Koniášovi, který spálil vše, co bylo pro církev nevhodné.

"Chování pana ministra Hegera je možno přirovnat k páteru Koniášovi, který se stejně jako pan ministr snažil spálit všechno, co považovala církev za nebezpečné bez ohledu na to, zda je to prospěšné a dobré pro tuto zem. Dnes to jsou místo církve pánové Kalousek, Boris Šťastný a především Marel Šnajdr, kteří jsou bohužel skutečnými pány na ministerstvu zdravotnictví a snaží se zničit a rozvrátit systém budovaný desítky let a celý ho zprivatizovat," burácel dál Dryml.

Také zdůraznil, že stanovování standardů se má dle ministra Hegera dít ve formě vyhlášek a mají to přitom dělat lidé, kteří tomu vůbec nerozumějí.  

"Nikdo, možná ani pan ministr dnes neví, co bude základním standardem péče pro všechny. Je to typický obrázek neodbornosti ministra nebo úmysl, aby se s komerčními zdravotními pojišťovnami dohodlo, na co si lidé povinně nepovinně - jako je to u důchodového systému zaplatili ještě extra zdravotní pojištění. To bude ještě větší byznys, než jsou soukromé důchodové fondy. Doporučuji shlédnout americký film Sicko, popisující poměry, které nám chtějí naroubovat pseudoreformátoři typu Julínka, Hroboně a slovenských expertů typu pana Zajace," pronesl za mikrofonem dále Dryml.

Debata o zdravotnictví se přerušila

Jeho projev ale musel předsedající schůze Petr Pithart přerušit kvůli polední přestávce. Dryml ve své řeči měl pokračovat ve 14.00 hodin, ale protože nikdo nepřišel s návrhem na hlasování o změně programu - jak podotkl předsedající schůze Přemysl Sobotka - schůze nakonec pokračovala bodem Žádost o souhlas Senátu s trestním stíháním senátora Jiřího Lajtocha. O zdravotnictví pak senátoři začali opětovně debatovat až o hodinu později, takže v 15.00 hodin.

Spoluúčast  pacientů by měla do roku 2014 stoupnout o pět procent

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera tato první fáze zdravotní reformy počítá s růstem spoluúčasti pacientů - do roku 2014 by měla stoupnout o pět procent, tedy na 22 procent. Pacienti nebudou zatím platit za levnější amalgámové plomby. Podle novely má být poskytovaný standard v souladu s poznatky vědy i ekonomickými možnostmi, což v dosavadních zákonech není.

Odborníci nyní budou muset určit výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění upravuje i lékovou politiku, například počítá se zavedením aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění by měl lékový úřad, který by vytvářel seznamy léků pro předepisování. Norma také možní slučování zdravotních pojišťoven a vrací do systému třetinu peněz, které mají pojišťovny na účtech. Všechna tato opatření by měla příští rok do zdravotnictví přinést dvě a půl miliardy korun.

Mezi „technickými" body novely je také například omezení pohybu pojištěnců mezi pojišťovnami, zavedení sankcí vůči pojišťovnám i jejich povinnost zpřístupnit osobní účet klienta i na dálku, pokud o to požádá.

Novela je první ze série reformních norem. Jenže to všechno považuje ČSSD a KSČM za neústavní. Spolu s odbory tvrdí, že lidé dostanou jen nejlevnější ošetření a lepší metody a léky budou jen pro bohatší. ČSSD již řekla, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud.

Další reformní zdravotnické zákony projednala sněmovna v prvním čtení začátkem července. Platit by měly od ledna 2012.

 Co obsahuje první část zdravotní reformy ministra Hegera?
 - ruší zákaz připlácení na nadstandard
- zvyšuje platby za den v nemocnici z 60 na 100 korun
- třicetikorunový poplatek za celý recept, ne už za položku na něm
- vyřazuje z úhrad zdravotních pojišťoven léky do 50 korun
- zavádí možnost fúzí zdravotních pojišťoven
- odebere část přebytků z fondů zaměstnaneckých pojišťoven a přerozdělí peníze ve prospěch VZP

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…