Rusko je uměle živený strašák. Od Andreje Babiše zazněly na plná ústa zajímavé názory

31.08.2016 9:24

ROZHOVOR „Ruský voják vyznává přibližně stejné hodnoty jako my a z válečného konfliktu má i podobnou hrůzu. Naopak pro muslimského fanatika je mučednická smrt víc než život. Koho se tedy máme bát?“ konstatuje poslanec a někdejší známý televizní moderátor Zdeněk Soukup (ANO). K současné bezpečnostní situaci v Evropě pak ještě dodává: „Zamlžuje se opravdový zdroj nebezpečí a tím je nekontrolovatelná islamizace Evropy a nevyzpytatelný postoj Turecka. Nestálo by za to najít v Rusku spíš spojence než nepřítele?“

Rusko je uměle živený strašák. Od Andreje Babiše zazněly na plná ústa zajímavé názory
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Rudém náměstí v Moskvě

Podle názorů některých politických komentátorů se bezpečnostní situace v Evropě stále zhoršuje. Média poukazují na poslední akce Ruska, které prověřuje nejrůznější domácí instituce, a to od bank přes různá ministerstva až k aktivním zálohám, jak by reagovaly v případě válečného stavu. Kreml také staví ploty s ostnatým drátem na hranici s Polskem. Turecko se vojensky pustilo nejen do Islámského státu, ale také do syrských Kurdů a vyhrožuje EU, že přestane zadržovat utečence do Evropy, pokud Brusel nezruší pro Ankaru vízovou povinnost. Sdílíte vy sám ohledně evropské bezpečnosti podobné obavy?

Anketa

Který slovenský premiér byl dosud nejlepší?

3%
94%
hlasovalo: 3397 lidí
Obavy z ohrožení evropské bezpečnosti mám také. Rusko je uměle živený strašák. Říkáte, že média poukazují na příznaky nějakých příprav na válečný stav. Nedivím se tomu. Podle mne je to reakce na neustálé provokace ze strany některých evropských států a NATO. Proč je třeba přilévat olej do ohně pořádáním velkých cvičení na hranici Ruska? K čemu jsou demonstrační přejezdy vojenské techniky USA a NATO po silnicích ČR a dalších států, když je možné přemístit vojáky i techniku v tichosti po kolejích? K čemu pomůže dislokace jednotek NATO v Polsku, Bulharsku a dalších státech? Jenom se zamlžuje zdroj opravdového nebezpečí. Tím je nekontrolovatelná islamizace Evropy a nevyzpytatelný postoj Turecka. Ostatně, na blíž neidentifikované nebezpečí se připravuje i Německo. Mám na mysli výzvu Angely Merkelové, aby se obyvatelstvo předzásobilo na deset dní pro případ mimořádných událostí.

Ruský voják vyznává přibližně stejné hodnoty jako my. Z válečného konfliktu má stejnou hrůzu jako my. S radikalizovanou muslimskou komunitou má Rusko problémy srovnatelné s Francií anebo Belgií. Pro muslimského fanatika je mučednická smrt víc než život. Koho se tedy máme bát? A nestálo by za to najít v Rusku spíš spojence než nepřítele?

Jak vlastně hodnotíte současné aktivity Ruska, které se mimo jiné připravuje i na gigantické vojenské cvičení Kavkaz 2016. Máme ho skutečně považovat za reálné nebezpečí, jak o tom někdy hovoří čelná reprezentace NATO? A jak se díváte v této souvislosti na fakt, že ruský prezident Putin je v ČR podle tvrzení řady médií oblíbenější než německá kancléřka Merkelová?

No, jestli mě mé povědomí o geografii neklame, Kavkaz je dost daleko od Polska, pobaltských zemí a Evropy vůbec. Gigantické – jak říkáte – cvičení vnímám spíš jako určitou demonstraci síly pro domácí politickou scénu a možná i trochu vůči těm, které jsem označil jako skutečnou a reálnou hrozbu. Nebo že by Američané měli zájmy i tam?! A že je Putin oblíbenější než Merkelová? Divíte se? Putin působí dojmem, že ví, co chce, kdežto paní Merkelová se ocitá mimo realitu.

Také česká armáda už začala procvičovat mobilizační postupy. Podle vyjádření náčelníka Generálního štábu Armády ČR Josefa Bečváře pro idnes.cz by prý byla armáda schopná na vnější ohrožení rychle zareagovat, a to i aktivováním svých záloh. Myslíte si, že v oblasti obrany státu a zabezpečení našich hranic podniká česká vláda dostatečné kroky za současné nestabilní situace ve světě?

Naše poměrně malá a skromná armáda by měla cvičit hlavně obsazení a hermetické uzavření hranice. Když jsem na tohle téma interpeloval premiéra Sobotku, po kratším váhání řekl, že by to armáda měla zvládnout do čtyř dní. Já o tom ale při jejím početním stavu pochybuji. Je nutné aktivizovat zálohy. To bezprostředně. Osobně bych uvítal vážnou diskusi o zavedení určité formy branné povinnosti, líbí se mi třeba švýcarský model anebo zkušenosti z Izraele.

Premiér Sobotka přišel nedávno s návrhem vybudovat evropskou armádu, což prezentoval i na posledním jednání Visegrádské čtyřky s německou kancléřkou.  Podle zpráv z většiny médií s tímto návrhem všichni zúčastnění souhlasili a chtějí ho podpořit i na nastávajícím summitu EU. Myslíte si, že tento projekt má nějakou šanci na svou realizaci v blízké budoucnosti?

Nechci evropskou armádu, ve které by se rozpustila armáda česká. Dokážu si představit dočasné nasazení českých a dalších jednotek pod společné velení. Projekt podle mne nemá šanci na úspěch. Nedohodnou se hlavní hráči – SRN, Francie, Španělsko, Itálie… Ostatně, na co máme NATO? Máte pravdu – ve vztahu k pronikání radikálního islámu a k terorismu na nic.

Angela Merkelová přijela v minulém týdnu jednat do ČR i o podpoře uprchlických kvót, v čemž ale zřejmě neuspěla, a to ani na Pražském hradě, ani později ve Varšavě při setkání s premiéry V4. Jak hodnotíte vlastně její misi? Někteří politici ji za to kritizují, že vlastně tak supluje aktivity vedení EU a že tím vlastně prokázala, kdo v Unii vede centrální politiku. Souhlasíte s tímto názorem?

Nic nového pod sluncem – paní Merkelová pozvala celý svět do Evropy, paní Merkelová s panem Hollandem domluvili „geniální“ dohodu s Tureckem, paní Merkelová vyhrožuje sankcemi, když nebudeme poslušní. Je to nepřijatelné. Možná je to ale lepší, než kdyby se iniciativy ujali bruselští byrokraté. To už by asi dávno místo zvonů ve stověžaté Praze vyvolávali k modlitbě muezzinové. I toho se dočkáme, když rázně neřekneme DOST!

Většina států střední Evropy uprchlické kvóty razantně odmítá a řada jejich politiků považovala toto téma po nedávných teroristických útocích v západní Evropě a v Turecku za mrtvé.  Německá kancléřka je nyní ale vyvedla z omylu. V Německu se také stále častěji ozývají hlasy, že na státy V4 by se měly uplatnit sankce, aby kvóty začaly konečně respektovat. Samotná Evropská komise navrhla nejprve finanční postihy za odmítnutí uprchlíků, později navrhla za jejich příjímání dokonce odměny a nyní se opět kloní spíše k sankcím. Jak si myslíte, že celá tato záležitost vlastně dopadne?

No vidíte, sankce. Nechci hodnotit Maďarsko, Polsko a Slovensko. Zaměřím se na nás. Těsně před návštěvou paní Merkelové i krátce po ní překypoval premiér Sobotka odhodláním, že kvóty tedy NE. Potom vynesly britské servery informaci, že česká vláda bude projednávat zajištění přijímaných migrantů. A včera jich dokonce už osm přiletělo. Řeknete – jenom osm. Ale to je přece precedent. Tady je vidět, že přes všechna ujišťování, přes všechny řeči ten systém kvót funguje a vypadá to, že nic nezabrání tomu, aby fungoval dál. A co když je mezi těmi osmi blázen, který bude řešit své trauma se začleňováním do společnosti tím, že se odpálí na diskotéce? Tak se mi zdá, že s námi někdo hraje dvojí hru. Jak celá záležitost dopadne? Bude záležet na nás, zákonodárcích. Už na první poprázdninové schůzi Sněmovny. A možná bude potřebná i větší angažovanost veřejnosti.

Jak jste uvedl, do Česka skutečně dorazilo osm uprchlíků na základě závazku naší vlády z loňského roku, kdy jich máme celkově zaopatřit přibližně 1600. Měli jsme je skutečně přijmout, když jsme byli v EU i přes náš nesouhlas v této záležitosti přehlasováni? Není to první signál toho, že ČR se nakonec dalším kvótám stejně podřídí tak, jak o to usiluje i kancléřka Merkelová? Někteří komentátoři si například myslí, že český premiér při návštěvě německé kancléřky jen mlžil před veřejností v období blížících se voleb a že za zavřenými dveřmi dostal pokyny, které nakonec splní. Může tomu opravdu tak být?

Obávám se, že někteří komentátoři mohou mít pravdu. U premiéra Sobotky má patrně větší váhu paní Merkelová než český parlament. Budu s tím asi už protivný, ale musím připomenout usnesení Poslanecké sněmovny o migrantech, které premiér odmítnul akceptovat. Poslanci ho vyzvali nepřijímat žádné přerozdělovací mechanismy pro uprchlíky a odmítnout zrušení víz pro 78 milionů Turků. Místo aby názor poslanců využil při jednání, tak ho prostě hodil pod stůl. Čeká snad nějaké razantnější vyjádření? Myslím, že se ho brzy dočká a že k němu ve Sněmovně najdeme dost hlasů. Je to jedna z posledních příležitostí, jak zabránit islamizaci Česka. Je to jedna z posledních příležitostí, jak předejít extremistickým řešením.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

10:20 „Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

„Nerozumím tomu, proč se jeho ‚kapitán Minařík‘ neřešil již dávno, kdy by i sám Laufer k tomu mohl c…