Mgr. Veronika Luňáková

Kandidátka do zastupitelstva Středočeského kraje
  • ODS
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,95. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.05.2019 6:00:35

Zaměřeno na Erasmus+: Flexibilní stáže absolventům v dnešní postmoderní době

Zaměřeno na Erasmus+: Flexibilní stáže absolventům v dnešní postmoderní době

Evropská komise pro roky 2021-2027 navýšila rozpočet studijního programu Erasmus+ na 30 bilionů eur, tudíž v příštích letech by se na studijní stáže mohlo dostat až 12 milionů mladých lidí, oproti současným 4 milionům.

 Osobně se mi myšlenka navyšování počtu míst v programu Erasmus+ zamlouvá, jelikož je to konkrétní podpora a pomoc k rozvoji nejen jazykových dovedností studentů, ale především jde o přímou podporu, jak zvýšit jejich následné šance na uplatnění se na trhu práce.

Zároveň však s navyšováním počtu studijních míst v rámci programu Erasmus+ by se měl, podle mého názoru, navýšit i počet zapojených středních odborných škol a univerzit tak, aby studia mohli využít i studenti z oborů, kteří v současné době nemají na evropských univerzitách a středních školách, zapojených do programu, adekvátní ekvivalent studijního zaměření. Snahy by se měly soustředit i na zvýšení kvality celého programu, nejen na navyšování počtu uchazečů, či rozšiřování programu o další oblasti.

Velký důraz by měl Erasmus+ také klást na kvalitu výuky cizích jazyků, jejich podporu a to tak, aby jazyková úroveň mladých lidí v Evropě nebyla bariérou ke studiu v zahraničí či možnosti vycestovat.

Upravit by se také, podle mého názoru, měly podmínky s nabídkou stáží, kdy největší nevýhodu současného programu vidím především v tom, že absolventských stáží se může účastnit pouze ten uchazeč, který si podá přihlášku během studia na vysoké škole, a to pouze prostřednictvím školské instituce. Stáž navíc musí uskutečnit během jednoho roku od ukončení studia, kdy se do této lhůty započítává i délka samotné stáže.

Takto nastavený systém však v současné době neodpovídá aktuálním požadavkům mladých lidí, kteří po ukončení studia chtějí buď odjet do zahraničí studovat cizí jazyky, nebo nezávazně vycestovat na delší dobu do zahraničí, přičemž až po návratu se chtějí ucházet o zaměstnání či praktickou stáž. Započítáme-li navíc studenty, kteří po ukončení studia chtějí pracovat, ale nenaleznou ihned uplatnění na trhu práce, je právě možnost vycestovat v rámci stáže ten nejlepší způsob, jak získat požadovanou a tolik potřebnou praxi.

Myslím, že z tohoto důvodu by se měly odstranit výše zmíněné bariéry a umožnit tak studentům podávat přihlášky samostatně, nevázaně na školské instituce a zrušit tolik limitující časové období podávání přihlášek a výkonu stáže. Jen tak totiž mají mladí lidé možnost svým vlastním tempem dojít k tomu, co je pro ně nejlepší, získat nejen potřebné znalosti, adekvátní kvalifikaci, ale zároveň i jazykovou vybavenost a následně na trhu práce pak získat nejlepší uplatnění.

Navrhuji změnit program Erasmus+ tak, aby byl v rámci podpory absolventů flexibilnější a poskytoval jim, kromě zahraničního studia, v plné míře i jazykové kurzy, zahraniční stáže, nebo dlouhodobé stáže ve firmách sídlících v jejich vlastní zemi, ale s požadavky na znalost cizích jazyků, což by jistě řada studentů ocenila, především proto, že z jakýchkoliv důvodů nemohou dlouhodobě vycestovat za hranice své země.

Veronika Luňáková

kandidátka do Evropského parlamentu za Občanskou demokratickou stranu

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama