Tomáš Zdechovský

Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,93. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.06.2017 18:29:44

Členské státy se spojují proti Komisi, chtějí řešit podvody se stáčením sami

Členské státy se spojují proti Komisi, chtějí řešit podvody se stáčením sami

Praha/ Brusel - Podvody s tachometry postihují až třetinu všech ojetých automobilů, což stojí zákazníky v celé EU podle konzervativních odhadů mezi 5,6 - 9,6 miliard € ročně.

 Skupina europoslanců v čele s Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) proto opakovaně žádala Komisi o celoevropské řešení, které by mohlo ochránit i české spotřebitele. Dostalo se jim však odmítavé odpovědi s vysvětlením, že řešení problematiky je pouze v pravomoci členských států, což řada europoslanců odmítá a kritizuje alibismus Komise. Ta podle nich je liknavá a před podvody zavírá oči.

„Většina států už má vytvořený nějaký svůj systém boje proti těmto podvodům, ten ale relativně funguje za předpokladu, že je vozidlo stále v zemi původní registrace. Běžnou praxí je ale prodej do zahraničí, a právě při něm nejčastěji dochází k manipulaci s historií vozidla,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský a vysvětluje tak nutnost existence společné celoevropské databáze, která by výrazně zjednodušila evidenci vozidel, a tím i minimalizovala tyto nekalé praktiky. Podvod by totiž bylo mnohem jednodušší dohledat.

„Z mého pohledu se Komise rozhodla naprosto nelogicky a jde tak proti zájmům spotřebitelů. O to víc mě ale těší, že se k našim snahám připojují další a další země,“ sděluje europoslanec a uvádí příklad Polska, kde se má na podzim konat mezinárodní konference podobná té, kterou Zdechovský uspořádal letos v dubnu s českými politiky a zástupci z Belgie a Slovenska.

Také Německo zjišťuje, jak efektivně zabránit podvodům

„Zadali jsme vypracování studie, která má zjistit, jaké existují technické možnosti k zabránění manipulace s tachometry. Na základě výsledků tohoto výzkumu, který má být hotov koncem tohoto roku, se budeme zasazovat i o zlepšení na mezinárodní úrovni,“ potvrdil europoslancům německý diplomat a ve Hansjörg Haber.

Případná podpora Německa, Polska a dalších zemí určitě posílí naši vyjednávací pozici před Komisí, abychom do budoucna tuto problematiku už vůbec nemuseli řešit podobně, jako to teď neřeší třeba v Belgii, kde se stočené tachometry vyskytují jen u 0,16 % vozidel,“ uzavírá Zdechovský.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama