PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Ústecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.05.2025 16:02:00

Rozhodnutí antimonopolního úřadu trvají příliš dlouho

Rozhodnutí antimonopolního úřadu trvají příliš dlouho

Zjednodušit a zpřehlednit systém, snížit byrokracii a zamezit korupci, to jsou hlavní cíle pirátských návrhů na reformu antimonopolního úřadu. Ten předložili Sněmovně. Reformu antimonopolního úřadu má vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení.

 Piráti svůj návrh nyní předkládají ve zrychleném režimu, v tzv. devadesátce, aby se stačil projednat ještě v tomto volebním období.

Zároveň tlačí na koalici, aby začala ve Sněmovně projednávat i druhý návrh týkající se antimonopolního úřadu, který připravil pirátský ministr Šalomoun. Ten má mimo jiné řešit kontrolu trhu, rozbíjet monopoly a oligopoly a bránit kartelovým dohodám mezi supermarkety, které vedou k neustálému zdražování. Ten ve Sněmovně leží nedotčený od října loňského roku.

„Reformu antimonopolního úřadu jsme s Piráty prosadili do programového prohlášení vlády a ještě jako ministr jsem ji připravil ve spolupráci s odborníky, protikorupčními organizacemi a férovými firmami, které mají problémy s aktuálním zkorumpovaným systémem. Po odchodu Pirátů z vlády se tento zákon sice ještě na vládě otočil, ale smetli ho pod stůl. I když je součástí vládního prohlášení, vláda se jím již dvakrát odmítla zabývat,“ uvedl Ivan Bartoš.

Podle Bartoše, který je místopředsedou Kontrolního výboru, současné selhání antimonopolního úřadu potvrzuje i závěr Nejvyššího kontrolního úřadu. Každý rok se proinvestuje 900 miliard korun na úrovni států, obcí a krajů, přičemž rozhodování o těchto penězích je v rukou pouze jednoho člověka – ředitele antimonopolního úřadu Mlsny, kterého do funkce dosadil ještě Miloš Zeman.

„Není možné, aby o takto důležitých záležitostech rozhodoval pouze jeden člověk. Navrhujeme, aby odpovědnost byla rozložena na kolektiv nezávislých odborníků, což by zajistilo transparentnost a efektivitu rozhodování. Rozhodnutí na antimonopolním úřadu trvají příliš dlouho, což má dopad na rychlost a efektivitu veřejných zakázek. I tímto směrem míří naše komplexní reforma. Jen pro srovnání – v Německu rozhodují o podobných záležitostech třikrát rychleji,” dodává Bartoš.

Druhý návrh, který připravil ministr Michal Šalomoun, se pak zaměřuje na kontrolu trhu, rozbití monopolů a oligopolů, a prevenci kartelových dohod mezi supermarkety. Tento návrh byl součástí širšího vládního záměru řešit vysoké ceny potravin, které jsou v současnosti určovány nejen trhem, ale i dohodami mezi velkými hráči. „Tento návrh může výrazně přispět ke snížení cen potravin a zlepšení hospodářských podmínek pro občany. Je ostudné, že vláda tento návrh ignoruje, když už ho jednou schválila. Je vidět. že se vládním stranám ani opozici lepší dohled nad monopoly nehodí do krámu. Hotový zákon je potřeba projednat urychleně,” uzavírá Bartoš. 

Piráti vyzývají Sněmovnu, aby se konečně zabývala reformou antimonopolního úřadu. „Tento krok je klíčový pro českou ekonomiku a pro zajištění spravedlivějšího trhu pro všechny občany. Očekáváme, že vláda a její koaliční partneři přestanou bránit změnám, které mohou zlepšit životy občanů, a podpoří tyto návrhy,“ dodal Bartoš.



Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama