Mgr. Radek Augustin

  • SPOZ
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.03.2011 10:25:46 - johana

Státní penzijní fond

pane Augustine, přečetla jsem si na parlamentních listech váš článek o důchdové reformě, s kterým téměř souhlasím, chci se zeptat, jestli má vaše strana návrh penzijní reformy, která by byla schůdná pro strany současné opozice, a tedy by neměly důvod měnit reformu po volbách a ještě mám poznámku k roku 2002, zpátky se vracet nemůžeme, že? To bych se vrátila do roku 92 a mohlo by to být všechno daleko lepší, díky Johana

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

18.03.2011 19:07:28 - Mgr. Radek Augustin

Pro rozjezd penzijní reformy budou potřeba peníze. Proto a jen proto jsem zmínil, že v roce 2002 byla možnost smysluplně využít značných výnosů z privatizace státních podílů na rozjezd státního penzijního fondu. Inspirací může být např. fungování norského státního fondu. Takovýto státní fond by také mohl investovat do investic s multiplikačním efektem, jako je např. výstavba sociálních bytů. Státní penzijní fond by hospodařil s menšími finančními nároky na jeho správu, na rozdíl od soukromých fondů.

Dle mého názoru musí být penzijní reforma stabilní a přijatá v celospolečenské shodě. Fatální pro jakoukoliv penzijní reformu by mohly být její radikální změny po vítězství opozice v následujících volbách. Stejný názor vyjádřil i ministr Drábek v prosinci 2010 v Hospodářských novinách.

Od dnešního "zaseknutí" u penzijní reformy je třeba jít dál a pokusit se nalézt rozumný kompromis.