Tzv. potravinové banky distribuují posbírané potraviny prostřednictvím organizací, které systematicky pomáhají potřebným do azylových domů, seniorům, opuštěným dětem, vícečetným rodinám, ale také prostřednictvím sociálních služeb i jednotlivcům, kteří se dostanou do akutní materiální nouze. Piráti tuto aktivitu dlouhodobě podporují, ostatně již téměř dva roky ve spolupráci s potravinovými bankami pravidelně vaří guláš pro potřebné v Praze.
„Téměř dva roky organizujeme za pomoci dobrovolníků z Pirátské strany přípravu a distribuci jídla lidem bez domova. Poznali jsme z první ruky konkrétní osudy lidí žijících na okraji společnosti i problémy v systému sociální a humanitární pomoci. Z pozice politiků můžeme pak tyto problémy řešit. Spolupracujeme s potravinovou bankou a pomáháme, kde můžeme. Jsem rád, že se společně učíme myslet na druhé a chováme se šetrně k potravinám, které si svoji druhou šanci zaslouží,” říká pražský zastupitel za Piráty Martin Arden, který je zároveň hlavním organizátorem pirátského vaření guláše pro potřebné.
V Poslanecké sněmovně se tématu dlouhodobě věnuje první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Už v říjnu loňského roku se dotazovala pana premiéra, zda bude vláda řešit stabilní financování této služby. „Jako celá řada dalších sociálních služeb trpí i banky základním nedostatkem, a to nejistotou. Financování je dotační, jednoleté. V takovém prostředí je nejen prakticky nemožné plánovat jakýkoliv další rozvoj, je ale často složité i zajistit provoz personálně. Proto jsem ráda, že v Poslanecké sněmovně prošlo usnesení, které navrhli Piráti a Výbor pro sociální politiku ho schválil: začlenit potravinovou pomoc šířeji do v působnosti zákona o sociálních službách. Bohužel jsme však svědky zbavování se odpovědnosti mezi jednotlivými ministerstvy, co chybí nejvíce, je návrh systému stabilního rozpočtového financování sociálních služeb. Co hůře, v posledních dnech sledujeme drastické krácení finančních prostředků určených pro obce právě na tento účel - zdá se, že to jde hlavně ze strany Ministerstva financí,” popisuje situaci Richterová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny.
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně