Hnutí ANO před volbami voličům slíbilo, že omezí hazard. Také v koaliční smlouvě jsme se spolu s našimi partnery dohodli na vyšším zdanění hazardu, což tímto plníme. Ministerstvo financí navrhuje první ucelený zákon od roku 1990. Ten ale musí projít notifikací Evropské komise a může začít platit nejdříve od roku 2017.
Proto jsme přišli se zákonem, který si vzal jako svou iniciativu poslanec ANO Jan Volný. Jeho novela, která byla do sněmovny předložena už 27. března a poslancům rozeslána o tři dny později, navyšuje zdanění hazardu od roku 2016 bez toho, aniž by byla potřebná notifikace EK.
Zákon provázely od začátku obstrukce ze strany pravicové opozice, především z TOP 09. Na tyto obstrukce proti přijetí novely dohlížel ze sněmovní galerie i král hazardu, senátor Ivo Valenta. Všichni přitom věděli, že jde o "překlenovací zákon", abychom v roce 2016 nepřišli o daňový výnos z hazardu.
Koalice nakonec přistoupila na výzvy pravicové opozice a předložila původní Volného návrh s menšími úpravami jako návrh vládní. Podle pana Kalouska vládní zákon předložilo pozdě ministerstvo financí, jak se způsobem sobě vlastním vyjádřil: "Prostě to nějaké hovado z ministerstva financí nepřineslo do Sněmovny včas."
Není to pravda, zákon pozdě doručil Úřad vlády, proto byla svolána mimořádná schůze. Tu jsme si ale mohli ušetřit, kdyby pan Kalousek a jeho věrní neobstruovali během projednávání zákona pana Volného.
Osobně jsem chtěl zařadit tuto mimořádnou schůzi na čtvrtek 29. října, protože na pondělí a úterý jsem měl dopředu nahlášenou dovolenou s dětmi. Pan premiér má ale dovolenou nahlášenou na čtvrtek a pátek, stejně jako celá řada dalších poslanců. Proto jsme se na vládě domluvili, že zákon načte jiný ministr. Nevidím v tom žádný problém.
Celé toto martýrium jsme si mohli ušetřit, kdyby jeden poslanec opoziční strany neurčoval, jaká jsou pravidla ve sněmovně a jakým způsobem budou schvalovány koaliční zákony.
Andrej Babiš