Ing. Josef Šenfeld

Za lepší život a krásnější domov
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,74. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.06.2015 11:15:00

Vůči ženám máme ještě značný dluh. Kvóty? Když to jinak nedokážeme...

Vůči ženám máme ještě značný dluh. Kvóty? Když to jinak nedokážeme...

Co si myslí poslanci a poslankyně o ženách v politice?, ptalo se Fórum 50 %:

Jaký je váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?

Ze statistik je zcela jasné, že zastoupení obou pohlaví by mělo být v české politice vyváženější. Ženy stále nemají rovné postavení z hlediska přijímaní do zaměstnání obecně, a to tedy platí i v případě jejich působení v politice. Stále jsou společností vnímány více jako zaopatřovatelky, je jim prioritně přisuzována především péče o rodinu a jejich snaha dosáhnout také profesních úspěchů je brána jako druhořadá. Aby se ženy mohly více do politické práce zapojit, nezáleží to samozřejmě jen na jejich snaze a odhodlání. K tomu je nutno dosáhnout změny náhledu celé společnosti na tuto problematiku. Je třeba také vytvořit pro ženy příznivější podmínky, aby snáze mohly skloubit svůj rodinný život s profesním.. Zde, myslím, máme vůči ženám ještě značný dluh …

Jaký je váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?

Kvóty jako takové na mne sice moc dobře nepůsobí, ovšem na druhou stranu, když jinak nedokážeme na kandidátkách zabezpečit poměrné zastoupení žen odpovídající skladbě ve společnosti, nemám s nimi problém. Takový kvótový kompromis, který nemusí být právě padesát na padesát, by mohl být do určité doby zaveden. Myslím do té doby, než si společnost na něj zvykne a bude schopna ho přijmout, jako něco naprosto přirozeného. Ostatně, je třeba zdůraznit, že kvóty působí oběma směry – pokud by převážila účast žen, budou kvóty chránit právě nás, muže.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama