Ing. Libor Turek, Ph.D.

  • ODS
  • Ústecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.10.2023 10:22:21

Jaké jsou příčiny dnešní inflace a co se proti ní dá dělat?

Jaké jsou příčiny dnešní inflace a co se proti ní dá dělat?

Myslím, že panuje shoda na tom, že jde primárně o nákladově vyvolanou inflaci, která souvisí s energetickou náročností naší ekonomiky a s její geografickou polohou. Dále k vysoké inflaci přispěla uvolněná monetární a fiskální politika.

 Uvědomme si zároveň, že v ekonomice vše funguje se zpožděním. Takže co způsobilo inflaci?

- Vysoké ceny PHM a energií v důsledku doznívající logistické krize v období pandemie COVID-19 a v důsledku války na Ukrajině.

- Poslední výraznější růst peněz v oběhu (2019-2020) a monetizace státního dluhu v obchodních bankách koresponduje s vysokou mírou inflace v roce 2022. Na konci roku 2022 jsme se již nacházeli na přijatelném tempu růstu peněžní zásoby.

-Rychlý růst mezd, počínající rokem 2018, v důsledku „mzdové nákazy“ ze státního (veřejného) sektoru.

-Napětí na trhu práce, vyjádřené poměrem nezaměstnaných a počtem volných pracovních míst, je zřejmě trvalým problémem a inflačním faktorem v ekonomice s nízkou porodností. Nedostatek pracovních sil na trhu práce způsobuje tlak na růst mezd.

A co se proti ní dá dělat?

- Boj s inflací je ze zákona úkolem ČNB, ta má k tomu dostatek nástrojů (např. úrokový transmisní mechanismus).

- Úlohou vlády je pokusit se „ubrat tlak“ na růst mezd (to vláda dělá), sestavit úsporný rozpočet a snižovat deficit SR (to vláda dělá, např. ve formě úsporného konsolidačního balíčku), svou autoritou působit na inflační očekávání obyvatelstva a vyvíjet tlak na snižování marží a cen (to vláda dělá).

-Významným protiinflačním krokem ze strany vlády bylo zastropování cen energií.

- Klíčové z hlediska boje s inflací, který by nepodvazoval dlouhodobý hospodářský růst, je otočení mixu fiskální a monetární politiky, kdy fiskální restrikce umožní uvolnění monetární politiky.

- Za minulé vlády se trajektorie fiskální politiky vychýlila bohužel od svého přirozeného stavu expanzivním směrem (vysoký strukturální deficit), zatímco měnová politika je zatím nastavena restriktivním směrem.

- Při současné výrazné podpoře ze strany fiskální politiky, pokud nepřijdou silné inflační tlaky z globální ekonomiky, se inflace vrátí k inflačnímu cíli ČNB ve výši 2 %.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama