Ing. Martin Jiránek

  • Piráti
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,25. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.04.2019 16:43:31

Nováková by rezignovat měla. Hlavně vůbec neměla do funkce nastoupit

Nováková by rezignovat měla. Hlavně vůbec neměla do funkce nastoupit

Komentář na facebookovém profilu k odvolání ministra dopravy Dana Ťoka a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové

 

Sice je Apríl, ale mediální prostor je plný plánované výměny ministra dopravy Ťoka a ministryně průmyslu Novákové. Už jsem na to dnes odpovídal do hlavních zpráv od 19:00 na ČT. Jelikož to však bude reportáž, kdy každý řekne tak 1-2 věty, tak netuším, co z mých odpovědí vyberou.

K ministru Ťokovi velmi krátce, protože u něj je to hodně pikantní. Deník MF Dnes, který je v holdingu, napsal, že ministr odchází dobrovolně. Pan ministr reagoval, že to je Apríl. Buď tedy hlavní editor z holdingu hodně přestřelil nebo pan ministr nepochopil, že když napiše deník z holdingu, že odchází dobrovolně, tak sakra odchozí dobrovolně i kdyby nechtěl.

K paní ministryni Novákové je to trochu delší. Otázky, které jsem dostal zněly, jak jsem spokojen s jejími kroky na ministerstvu, jak vnímám aktuální incident s vykázáním zástupců Tchaj-wanu na pokyn zástupce Číny a zda by měla rezignovat na funkci.

Ano, myslím, že by rezignovat měla. Myslím hlavně, že vůbec neměla do funkce nastoupit, protože na tu funkci jednoduše nestačí. A to neberte vůbec jako útok na její osobu. I já bych nyní tuto funkci odmítl. Ministerstvo průmyslu je pravděpodobně nejtěžší ministerstvo vůbec, protože má velmi složité agendy, kde se točí největší peníze a tím pádem i zájmy a lobbing - energetika, telekomunikace, vývoz, dovoz, celkově průmysl a celé hospodářství - stovky a stovky miliard.

A to nemluvím o tom, že MPO by mělo mít klíčovou roli v přeměně našeho státu z typu Montovna s levnou pracovní silou na typ Technologická štika. Takže podle mě by ministr/yně průmyslu měl být člověk, který myslí moderně, inovativně, odvážně. Měl by to být, když to řeknu trochu zjednodušeně, ten největší drak ve vládě, který mentálně potáhne vládu směrem k novým trendům a bude tlačit potřebné změny v oblastech vývoje, výzkumu, robotizace, automatizace hospodářství s napojením na změny systému vzdělávání. Jinak se prostě budeme pořád plácat daleko za vyspělou Evropou i zbytkem světa.

Takovou dračici však v paní ministryni nevidím. Respektuju ji za to, co dělala pro Svaz obchodu, ale ministerská účast byla podle mě krokem vedle.

A k vykázání zástupců Tchaj-wanu. Hmm, hodně se kolem toho dělají vlny. Některé strany vyzývají kvůli tomu ministryni k rezignaci. Osobně myslím, že je to především velký trapas pro MPO, ale na poli diplomatickém se zase nic tak velkého neděje. Tchaj-wanci se myslím nad celou blamáž povznesli a nyní se zajímají hlavně o pražského primátora Hřiba, který se sešel i třeba s jejich prezidentkou a dojednává s nimi spolupráci v různých oblastech.

Čína je velmoc a logicky ukazuje diplomatické svaly, ale myslím, že ji zase tak moc nezajímáme. Přeci jen u nás zainvestovala 4krát méně než malý Tchaj-wan. Pravděpodobně proto, že u nás žije méně lidí než v mnoha čínských velkoměstech. Takže by se určitě nic strašného nestalo, kdyby paní ministryně zástupce Tchaj-wanu na akci nechala. Už proto, že samo ministerstvo uznalo, že tohoto tradičního setkání se zástupci Tchaj-wanu účastní už posledních 19 let. Prostě zbytečný trapas.

Každopádně pokud bych měl paní ministryni vyzývat k rezignaci, tak především pro ty důvody z první poloviny příspěvku a ne kvůli situaci s Tchaj-wanem. Kdybychom totiž chtěli měnit ministry kvůli každému trapasu, co se jim povede, tak tu žádný nebude déle než několik měsíců.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout