Ing. Michal Dvouletý

Krajský předseda strany Soukromníků
  • Soukromníci
  • Zlínský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,52. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.10.2017 21:58:16

Michal Dvouletý (Soukromníci): Zabijačka? Ruce vzhůru a předložte občanky!

Michal Dvouletý (Soukromníci): Zabijačka? Ruce vzhůru a předložte občanky!

Končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL si zaslouží historický metál.

Během čtyř let zaplevelila naši legislativu tolika regulačními a šmírovacími zákony, jako to nedokázala žádná jiná vláda v naší novodobé historii. Ale výjimečně měla i světlé chvilky. To třeba v okamžiku, kdy parlamentem protlačila velkou novelu veterinárního zákona. A světe div se, díky němu mělo dojít také ke zjednodušení podmínek pro domácí zabíjačky. Dosavadní legislativa je totiž postavila takřka do ilegality a třeba jen za jitrničku darovanou sousedům hrozily problémy a pokuty.

Ministerstvo zemědělští se chlubilo tím, že novela veterinárního zákona podmínky změní a vyšle alespoň malý pozitivní impuls k záchraně této gastronomické tradice, která má dodnes své nezastupitelné místo především u nás na Slovácku. Byť z venkova pomalu ale jistě mizí domácí chov prasat a s ním spojené tradiční zabijačky, tak pořád jde o fenomén, který by si s trochou nadsázky zasloužil snad i ochranu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví našeho regionu.

Jenže nový zákon způsobil ještě větší zmatek a chaos. Sice povolil, aby si ze zabijačky mohla odnést výslužku tzv. osoba blízká, jenže jaké bylo překvapení, když tento právní výraz přešel do praxe. Osoba blízká je totiž podle občanského zákoníku definovaná jako příbuzný v přímé řadě, sourozenec, manžel nebo partner, případně osoba v rodinném poměru, „pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní“. Kdo ale patří a naopak nepatří do této skupiny, je však rébus, který asi řezník nebo hospodář bude luštit jen stěží. Soused nebo kamarád má ale i tak podle mého soudu prostě smůlu. Byť je to víc, než dosavadní zákaz rozdávat produkty ze zabijačky komukoliv jinému, že osobám z domácnosti, kde se prase poráželo, tak absurdita tohoto vylepšení zákona je doslova do nebes volající.

Má to snad znamenat, že tradiční domácí zabijačky budou obcházet inspektoři, kteří budou kontrolovat občanky všech účastníků a hlídat, aby si výslužku za zabijačky odnášeli pouze přímí příbuzní? A co švagr nebo bratranec? Anebo letitý rodinný přítel? Nebo tetička z Prahy, která si chtěla užít pravé slovácké atmosféry? Kdo z nich bude důvodně pociťovat újmu pořadatele zabijačky za svoji vlastní?

No prostě neuvěřitelný kocourkov a fraška. Jednu nesmyslnou regulaci střídá druhá, byť se maskuje za pomoc a úlevu z dílny vládních byrokratů. Mám pocit, že se úřední mašinérie čím dál více zahlcuje svou vlastní potřebností, bojí se připustit zdravý selský rozum a upravit zákony tak, aby se staly opravdu antibyrokratické. To by si ale úředníci a inspektoři všeho druhu podřezali větev sami pod sebou. A toho se zřejmě bojí víc, jako čert kříže.

A my dál mlčíme a vzhlížíme k falešným spasitelům a prorokům, místo toho, abychom si zvykli na svoji vlastní zodpovědnost a odmítli stát, který chce regulovat snad už úplně všechno a všechny.

Ing. Michal Dvouletý
zastupitel Zlínského kraje
krajský předseda Strany soukromníků ČR ve Zlínském kraji


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama