Ing. Patrik Nacher

  • ANO 2011
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.11.2021 12:31:17 - Jancala

EXEKUCE A SRÁŽKY ZE MZDY

Dobrý den pane Nachere, moc se mi líbí jak se stavíte na stranu těch, co si ve většině případů neumí v tíživé situaci pomoci. Jste nestranný a připadáte mi vždy objektivní. Měla bych dotaz na srážky ze mzdy na úhradu exekuce či exekucí. Co říkáte na to, že exekutor zašle zaměstnavateli příkaz za srážky ze mzdy. Zaměstnavatel zareaguje a účetní začne strhávat. JENŽE pouze na papíře. Srážky jsou zaneseny v účetnictví, povinný má srážku na výplatní pásce a o tuto srážku dostane méně vyplaceno. ALE...srážky nejsou exekutorovi odesílány. Dochází tedy k zadržování financí ze strany majitele firmy (exekuce již dávno nabyly právní moci a jsou již některé celé stržené). Po marném dožadování se u majitele firmy se pak povinný obrátí na exekutora s dotazem, proč nekoná, když v příkazu na mzdu byla pohrůžka zaměstnavateli, že pokud nebude plnit, pak mu hrozí pokuta až 50 tis.. Ze zákona prý nemůže ex. po zaměstnavateli tyto srážky vymáhat. Selský rozum mi říká, že by měl. Co myslíte Vy??.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Jancala

Odpověď

30.11.2021 13:57:54 - Ing. Patrik Nacher
Pěkný den,

děkuji Vám za dotaz a ocenění. S takovým případem jsem se zatím nesetkal. Slyším to poprvé. Taková věc dle mého názoru velice jednoduše dohledatelná. Zaměstnanec dostává výplatní pásku, kde je dohledatelné, kolik je mu odečítáno pro exekutora. V případě, že na pásce se to objeví a exekutor nic nemá, je jasné, že si to firma nechává. Exekutor by měl konat vůči zaměstnavateli právní kroky. Myslím si, že v tomto případě je to evidentně chyba zaměstnavatele.

Patrik Nacher