Ing. Radovan Vích

Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • SPD
  • Liberecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

08.01.2020 17:16:12 - zip-zipo

Nehrozí nám nebezpečí?

Nemyslíte, že USA neměla vůbec dopustit, aby se pohřeb Sulejmáního konal? Něco podobného dělali komunisti, ale s tím rozdílem, že ti znemožňovali pohřeb slušným lidem, kteří jen byli proti jejich ideologii. Já myslím, že pohřeb Sujejmáního dost lidí jen motivuje k pomstě. Irán se aktuálně sice již o odvetu pokusil, ale nemusí jít o definitivní odvetu. Taky by mě zajímalo, co si myslíte o NEstažení českých vojáků z Iráku? Stáhli je Slováci i Němci, na co si podle vás Češi hrají? Irán sliboval totiž pomstu nejen USA, ale i všem jejich spojencům. Nemyslíte, že se tím, Česko vystavuje nadměrnému riziku?

Odpověď

08.01.2020 18:12:37 - Ing. Radovan Vích
Dobrý den a děkuji za dotaz.
Považuji v podstatě za nemožné, aby USA zakázaly pohřeb íránského generála zavražděného silami USA na území Iráku. Je potřeba si uvědomit, že to byl legitimní generál, který bojoval proti teroristům z ISIL a také osobní přítel duchovního vůdce Iránu. Pohřbu a tryzny se zúčastnily milióny lidí a více než 50 jich dokonce bylo ušlapáno, což svědčí o nebývale popularitě generála Sulejmaního, což asi USA těžce podcenily. Nenávist k USA je nyní v Íránu obrovská zejména s ohledem na skutečnost, že íránský premiér byl údajně prezidentem Trumpem požádán o zprostředkování jednání s cílem snížit napětí mezi Saúdskou Arábií a Iránem, jehož součástí byla právě cesta generála Sulejmaního, který vezl odpověď Iránské vlády na stanovisko Saudské Arábie. A při tom byl zavražděn. Takže byla to léčka a politická vražda. USA se podařilo zcela bez pochyby sjednotit šiíty v nenávisti proti USA a jejich spojencům. Konflikt bude podle všeho pokračovat a tohle byl teprve začátek. K odchodu cizích vojsk vyzval irácký parlament, a k pokračování naší mise tedy chybí mezinárodně právní důvody. Je v rozporu se zájmem naší země, aby nás USA vtahovaly do válek, které vyvolávají. Z tohoto důvodu je potřeba vyzvat vládu ČR k okamžitému ukončení účasti českých vojáků v misi NATO na území Iráku. Existuje opravdu vážné nebezpečí jejich ohrožení v souvislosti s konfliktem mezi USA a Íránem. Odešli anebo byli redislokováni vojáci Dánska, Kanady, Německa, Slovenska, Španělska, Chorvatska a zvažují to Rumuni. Není tedy důvod zde zůstat i nadále i s ohledem nato, že výcviková mise NATO v Iráku byla přerušena na neurčito.

USA tímto aktem ohrozily geopolitickou stabilitu světa a eskalovaly konflikt s Íránem do otevřené ozbrojené konfrontace. Jde o fatální strategickou politickou chybu. Došlo k rozpoutání konfliktu, který se dotkne dříve nebo později i zájmů České republiky. Tento konflikt zvyšuje rizika další vlny migrace z islámských zemí do Evropy a šíření jaderných zbraní  v islámském světě. 

Hezký večer