JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • ANO 2011
  • Jihomoravský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.07.2020 17:30:00

Drtivá většina vodárenských společností snížení DPH do konečné ceny promítla

Drtivá většina vodárenských společností snížení DPH do konečné ceny promítla

Až tři čtvrtiny obyvatel pocítily pozitivní dopad snížení DPH na vodné a stočné od letošního května. Změnu sazby promítlo do konečné ceny celkem 124 ze 131 největších měst. Vodárenské společnosti platbu snížily v průměru o 3,73 Kč/m3.

 Vyplývá to z analýzy Ministerstva financí o vlivu změny sazby DPH na cenu pro vodné a stočné.

Od 1. 5. 2020 se změnila sazba DPH pro cenu pro vodné a stočné z 15 % na 10 %. Ministerstvo financí provedlo analýzu s cílem zjistit, zda provozovatelé snížení sazby DPH promítli do konečné ceny a zda se cena pro konečného spotřebitele snížila. Do analýzy byla zahrnuta všechna města s více než 10 000 obyvateli. Ve sledovaných městech došlo vlivem snížení sazby DPH k 1. 5. 2020 ke snížení konečné ceny pro spotřebitele v průměru o 3,73 Kč/m3. Průměrná cena vody dosáhla v těchto městech 87,33 Kč/m3 včetně DPH. Díky tomu ušetří čtyřčlenná rodina zhruba 484 korun ročně.

„Voda je základní životní komodita, jejíž cena setrvale rostla. Proto jsme se rozhodli snížit sazbu DPH na vodu o třetinu a využít všech regulatorních pravomocí Ministerstva financí k tomu, aby tuto úlevu pocítili koneční spotřebitelé, a nikoliv vodárny ve větších maržích. Těší mě, že podle naší analýzy drtivá většina vodárenských společností snížení DPH do konečné ceny promítla a občané tak ušetří,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Nižší sazba DPH byla plně promítnuta do ceny pro konečné spotřebitele u 124 z celkového počtu sledovaných měst. V některých případech došlo dokonce k ještě výraznějšímu snížení ceny nad rámec snížení DPH. Například město Klatovy snížilo cenu vody o 5,61 Kč/m3, Jindřichův Hradec dokonce o 9,21 Kč/m3. U zbylých 7 měst zůstala konečná cena beze změny. Snížení sazby DPH v těchto městech bylo vykompenzováno zvýšením nákladů, zejména na obnovu infrastruktury.

Ministerstvo analyzovalo ceny také u 74 největších provozovatelů, kteří dohromady zásobují více než 9,4 milionů obyvatel. Z pohledu provozovatelů vodohospodářské infrastruktury dokonce vyplývá, že více než 7,5 milionů obyvatel, tj. 75 % odběratelů vody, mělo užitek z letošního snížení sazby DPH na vodu. Tito provozovatelé obsluhují nejen občany a podniky ve sledovaných městech, ale i v přilehlých oblastech. Týká se to odběratelů vody z veřejných vodovodů.

Ministerstvo financí reguluje cenu vody prostřednictvím tzv. věcného usměrňování. Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba DPH, změní se i konečná cena pro spotřebitele. Cena vody se může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama