RNDr. Mojmír Vlašín

  • SZ
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,05. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.02.2016 5:28:00

Oslabit ochranu přírody? Evropa říká ne

Oslabit ochranu přírody? Evropa říká ne

Výsledek hlasování Evropského parlamentu: většina proti revizi směrnic o ptácích a o stanovištích. Usnesení ze začátku února 2016 získalo podporu od téměř všech poslanců Evropského parlamentu.

Hlavní argument proti změkčení těchto norem byl, že by to mělo za následek oslabení finanční a legislativní podpory ochrany přírody a bylo by to špatné pro přírodu, pro lidi i pro podnikání. Směrnice jsou také považovány za dostatečně pružné, aby hospodářský rozvoj a ochrana přírody mohly jít ruku v ruce.

V uvedeném materiálu se mj. konstatovalo, že 60% živočichů a rostlin evropského významu a 77% stanovišť je považováno za ohrožené. Parlament nyní požaduje více vhodných opatření na zachování přírody a dostatečné financování a také na soulad s ostatními politikami EU, jako je zemědělství a energetika. Zemědělství je zřejmě jeden z hlavních důvodů úbytku přírodní rozmanitosti. Dále se zde konstatuje, že je třeba prověřit, zda právní předpisy EU o přírodě jsou plně prováděny a efektivně prosazovány ve všech členských státech EU. A také, že je třeba zajistit transparentnost a účast veřejnosti na ochraně přírody.

V poslední době, v souvislosti s migrační vlnou, mají všichni plná ústa provolání o nefunkčnosti Evropské unie, ale stejně jako v ochraně přírody, i v otázce migrační situace jde především o nefunkčnost členských států. Myslím si, že pokud při řešení migrace si stojí Česká republika velice dobře (částečně díky své geografické poloze), naopak v otázce ochrany přírody klesla z pozice premianta, kdy byla dávána za vzor, do pozice repetenta - lajdáka. Jak jinak než lajdáctvím si vysvětlit, když Česká republika, respektive její vláda, v rozporu se všemi fakty a rozumnými argumenty již napotřetí odmítla do seznamu evropsky významných lokalit dát mj. část kaňonu Labe? Ve vládní materiálu je území nazváno Porta Bohemica. A proč pro území Soutok – Podluží, které vláda do seznamu zařadila sice již na první pokus v roce 2004, nebyl náš stát schopen dodnes zajistit přiměřenou ochranu?

Je také zajímavé, jak jsou ministři chváleni či haněni za to, jak jsou schopni / neschopni utrácet evropské peníze. Ale ještě jsem neslyšel, že by je někdo chválil či haněl za to, jak dodržují evropskou legislativu. Naše vláda tedy evropskou legislativu na ochranu přírody zjevně porušuje a možná i díky tomu přijde o významný zdroj financí na její ochranu.

Psáno pro blog.idnes.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama