ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,97. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20. 1. 2017 13:36:00

Brabec vzdal antifosilní zákon. K čemu tam vlastně sedí?

Brabec vzdal antifosilní zákon. K čemu tam vlastně sedí?

Česko v těchto dnech trápí smog a špinavé ovzduší. K nápravě situace mělo přispět hlavně přijetí nového antifosilního zákona.

 Ministr pro životní prostředí Richard Brabec z ANO se ale rozhodl, že zákon, který by zbavil ČR závislosti na uhlí, na vládu neponese. Podle zelených tím utrpí nejen životní prostředí, ale i česká ekonomika, která tak zůstane ještě dlouho závislá na uhlí, špinavá a málo odolná vůči rizikům.

Extrémní smogové situace netrápí jen Ostravsko. Třeba ve Zlínském kraji byly před týdnem hodnoty polétavého prachu dokonce vyšší než v Pekingu. Jen loni zabil špinavý vzduch podle vládních studií desetkrát víc Čechů než autonehody. Hlavní podíl viny přitom nese závislost na fosilních palivech a plýtvání energií. V Česku například zbytečně běží zastaralé uhelné elektrárny, které vyrábějí elektřinu na vývoz. Také asi 300 tisíc domácností stále spaluje uhlí v domácích kotlích a ministerstvo životního prostředí dokonce z fondů EU financuje nákup nových kotlů na uhlí.

Antifosilní zákon by jasně stanovil, jak se Česko bude zbavovat závislosti na fosilních palivech. Určil by cíle a postupné kroky pro snižování emisí skleníkových plynů. Tato opatření by snížila smogové znečištění. Zákon by zároveň snížil výdaje za ropu a plyn a rozhýbal investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Přinesl by větší energetickou bezpečnost státu. Podle analýzy renomované brněnské firmy EGÚ a Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy by zároveň zajistil na 9000 nových pracovních míst v energetice.

Podmínkou přípravy zákona bylo, že neohrozí konkurenceschopnost státu. Právě toho se bojí ministr Brabec. Česko je přitom závislé na fosilních palivech až z 80 procent. Každý rok odtečou z české ekonomiky řádově stovky miliard korun za dovoz ropy a zemního plynu. Každému tedy musí být jasné, že právě snížení závislosti na uhlí a ropě povede k větší konkurenceschopnosti země. Nejlepším příkladem toho je Británie, kde zákon již řadu let platí a posiluje tamní ekonomiku, snižuje účty za energie a navyšuje počty pracovních míst.

“Pan ministr vzdal modernizaci české energetiky. Škody přinese jeho rozhodnutí nepředložit antifosilní zákon zdraví lidí i ekonomice, vydělají těžaři. K čemu je takový ministr životního prostředí?” ptá se předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

“Fosilní průmysl představuje podle odborných studií rostoucí investiční riziko. Nečekané prasknutí „uhelné bubliny“ by mohlo ohrozit finanční stabilitu Evropy, která je stále na fosilních zdrojích velmi závislá. Ani česká vláda by neměla vyčkávat prasknutí uhelné bubliny, které by s sebou neslo drastické makroekonomické důsledky včetně sociálních otřesů, a měla by aktivně napomáhat přechodu na obnovitelné zdroje energie. Příklad krachu OKD budiž dostatečným varováním,” uvedl místopředseda zelených Michal Berg.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout