Polský premiér Donald Tusk totiž vyjádřil obavy, že vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU. Kromě toho Francie a další členské státy kritizují udržitelnost tohoto opatření, které může vést ke zvýšení účtů za energii pro domácnosti a podniky v době ekonomické nejistoty.
Odpověď Komise vás už asi nepřekvapí. Tvrdí, že dopady na ceny paliv budou omezené a že Sociální klimatický fond prý pomůže zranitelným domácnostem a mikro podnikům. Avšak my ze zkušenosti moc dobře víme, že podobné fondy často nedosahují svých cílů a skutečná pomoc se k potřebným nedostane. Vliv na řešení prohlubující se energetické chudoby u nás pak mají prakticky nulový.
Dále dle Komise musíme naopak snížit spotřebu energie a urychlit zavádění energie z obnovitelných zdrojů, což je účinný způsob, jak dosáhnout dekarbonizace.
Vzpomeňte si prosím na to, kdo tuto Komisi drží u moci u blížících se voleb v říjnu. Současné politické vedení totiž zvolili zástupci za SPOLU, STAN i Pirátů (a před 5 lety i ANO), kteří vám jako tady např. ministr životního prostředí Hladík ještě před nějakou dobou vesele tvrdili, jak emisní povolenky fungují, jak je vše růžové, aby následně volili Ursulu a dnes před volbami prudce otočili a chtěli celý systém měnit.
Je nepřijatelné, aby občané nesli břemeno klimatických opatření. Je třeba urychleně zrušit celý systém obchodování s emisními povolenkami.
Ochrana životního prostředí je nezbytná, ale nesmí být na úkor sociální spravedlnosti a životní úrovně našich občanů a podniků.