doc. PhDr. Mgr. Lubomír Pána, Ph.D., dr. h. c.

  • SPD
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10. 7. 2019 14:57:39

Mohou země V4 ovlivnit rozhodování v EU?

 Mohou země V4 ovlivnit rozhodování v EU?

Mohou země V4 ovlivnit rozhodování v EU? Aneb demokracie v Evropské unii. V Evropské unii již dávno neplatí: Jeden stát - jeden hlas. Článek nás seznamuje se současnou podobou hlasování v Evropské unii tzv. kvalifikovanou většinou.

 Jak hlasuje Evropská rada (potažmo Rada, tj. ministři členských států EU – existuje 10 různých složení Rady, podle toho jakou problematiku projednává).

Rozhodnutí se v Radě přijímají hlasováním. Ve většině případů je pro přijetí potřebná kvalifikovaná většina (jednomyslnost, kterou se tak rád ohání pan Babiš, je vyžadována výjimečně, například pokud se jedná o daních).

Pokud má být návrh přijat kvalifikovanou většinou, musí ho podpořit většina členských států – minimálně 55% členských států (tj. 16 z 28 /27/ zemí), v nichž žije většina obyvatel, minimálně 65% obyvatel EU, tedy 329 milionů obyvatel.

A navíc: pro zablokování přijetí rozhodnutí musí hlasovat proti (nestačí se jen zdržet hlasování) alespoň 4 země, v nichž žije více než 35% obyvatel EU.

Jakou sílu mají země V4 pro schválení, či alespoň zablokování rozhodnutí? Země V4 mají 12,7% obyvatel – z toho Polsko 7,6%, ČR 2,1%, Maďarsko 2% a Slovensko 1%. Z toho vyplývá, že země V4 i při společném postupu nezmohou vůbec nic. Musí tak na svou stranu získat někoho dalšího ze čtyř velkých států, například Německo 15,9%, Francii 13%, Itálii 11,8% nebo Španělsko 9,2%. Jen poznamenávám, že na odsouhlasení návrhu by nestačilo ani, kdyby se k V4 připojilo všech 22 dalších menších států (mají jen 24,7%).

Změní se něco po odchodu Velké Británie a Severního Irska z EU? Nezmění se nic, ani po té nebudou mít všechny malé státy dohromady blokační menšinu. Naopak velké státy budou posíleny – Německo na 18,2%, Francie na 14,9%, Itálie na 13,5% a Španělsko na 10,6%. Tyto čtyři státy budou mít 57,2%, což je stále více než potřebných 55%. Jen pro zajímavost, podíl ČR vzroste z 2,08% na 2,38%.

Pokud se podíváme na rozdělení postů po volbách do Evropského parlamentu, tak již nás nepřekvapí, jak byly rozděleny. A kritika pana Babiše je neodůvodněná, protože síla ČR, popř. V4 je zanedbatelná a o ničem podstatném v Evropské unii nemůže rozhodnout.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama