RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29.06.2017 13:21:21 - Pariska

Česko-Slovensko

Po rozdělení na tom bylo hůře Slovensko. Dnes narozdíl od nás mají Euro a chtějí hrát prim roli v EU. Dokonce i podle průzkumů si to tak přejí občané. Proč se karta takto obrátila a máte vysvětlení proto, jak to, že se tolik lišíme? Dříve jsme byli jeden národ. Dokonce proti Slovensku jako jedinému státu z V4 nevede EU řízení kvůli uprchlíkům. Hezký den a děkuji

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

30.06.2017 10:31:41 - RNDr. Pavel Poc
Odpověděl/a jste si vlastně sám/a. Slovensko na tom bylo po rozdělení hůř. Proto místo spekulování přijali Euro jakmile to bylo možné a začali se snažit aby jim díky tomu narůstaly například zahraniční investice, což se samozřejmě stalo. Česká republika neustále čeká “až to bude výhodné” a tím se pochopitelně izoluje. Celá řada investorů si zvolila jiné lokace právě kvůli měně. Pokud jde o postoj společnosti, nemyslím si, že se nějak lišíme. Jenže občané na Slovensku vcelku nezkresleně vidí výhody členství a informace o EU tam nebyly nikdy zásadně zkreslovány. Média tam víceméně objektivně informovala, zatímco u nás místo relevantních informací média neustále omílají nesmysly.  U nás bohužel proběhla éra Klause a ODS, kdy byl národ kompletně nakrmen nesmysly, které zakořenily ve velké části společnosti a dnes téměř nejdou vyvrátit. Netýká se to pouze EU ale například i klimatické změny, životního prostředí nebo obnovitelných zdrojů energie. V těchto věcech se u nás vytvořil pokřivený obraz, který bude velmi těžké narovávat. 

Pokud jde o řízení pro porušení rozhodnutí Rady o relokačním mechanismu, Slovenská vláda sice toto usnesení napadla u Evropského soudu, nicméně základ tohoto usnesení plní, byť velmi formálně. Není to nijak těžké, Slovenská vláda předá Evropské komisi vždy nabídku na převzetí několika azylantů k azylovému řízení, oni vesměs tímto řízením neprojdou, protože samozřejmě azylové řízení je plně věcí členského státu, no a jsou vráceni. Tím má Slovensko splněno a bez problémů čeká na rozhodnutí soudu. Česká vláda se rozhodla zaujmout principiální stanovisko, tedy ani formálně na rozhodnutí rady nereagovat, stejně jako režimy v Polsku a Maďarsku. Evropské komisi pak samozřejmě nezbývá nic jiného, než zahájit s tím, kdo nedodržuje většinové rozhodnutí Evropské rady, správní řízení. 

Děkuji za dobrou otázku a omlouvám se za smutnou odpověď.

Hezký den

P. Poc