Nekvalitní strava přispívá k větší únavě a horší soustředěnosti

23.08.2016 0:00

Typickým rysem moderního způsobu života ve vyspělých zemích jsou i nesprávné stravovací návyky a jídelníček plný průmyslově zpracovaných potravin.

Nekvalitní strava přispívá k větší únavě a horší soustředěnosti
Foto: dodavatel TZ
Popisek: hranolky

Taková strava je sice energeticky bohatá, avšak má velmi nízkou nutriční hodnotu a tělu nedodává potřebné výživné látky. Výsledkem pak bývá pocit vyčerpání a ztráty energie, který může přejít až do stádia chronické únavy. To, co jíme, se ve velké míře podílí na tom, jak se cítíme a jaká je naše kondice.

S nástupem moderní civilizace se radikálně proměnil způsob života a s tím i to, co, jak a kdy konzumujeme. Jsme zvyklí jíst průmyslově zpracovávané potraviny obohacené o chemické látky, tzv. éčka, konzervované pokrmy a polotovary. Často se odbýváme rychlým zhltnutím jídla z fastfoodu, jíme nepravidelně a nevyváženě. Zcela běžným stravovacím nešvarem je dnes přejídání a večerní či noční nájezdy na lednici. Dostatek či nadbytek jídla přitom zdaleka neznamená výživu. I velké množství energeticky bohaté, sladké a tučné potravy může způsobit nedostatek živin. Tělo tak strádá a je ve větší míře vystaveno vážným zdravotním rizikům, která vyplývají z konzumace takové stravy. Špatná strava zároveň bývá nejčastější a nejzákladnější příčinou vleklé únavy. Cítíte se často unavení, i když k tomu nemáte zjevný důvod, a každou noc naspíte v průměru 8 hodin? Pak zbystřete a věnujte pozornost tomu, co jíte.

Změna jídelníčku a nový příval energie

Jídlem tělu dodáváme důležité vitaminy, živiny, ale i cukry a tuky a další složky, které nás umí povzbudit a zároveň potrápit, pakliže je do těla dostáváme v nevyhovujícím poměru. Nekvalitní strava může za takové potíže, jako je nadýmání, pocit těžkosti v žaludku, pokleslou mysl i celkovou únavu. Má-li náš organismus nedostatek vitaminů, minerálů a dalších potřebných látek, trpíme nedostatkem vitality, bojujeme s chronickou únavou a ztrácíme chuť do života. Následkem toho se hůře soustředíme a podáváme mizerné výkony.

„Zvláště dnešní mladá generace se stravuje nesprávně a nemá disciplínu. Udělat si instantní polévku stojí podstatně méně času. Mladí si však neuvědomují, že výživa je ovlivňuje a ovlivňuje třeba i jejich studijní výsledky. Člověk se pak není schopen kvalitně soustředit a vstřebávat informace,“ říká přední výživový specialista Petr Havlíček, patron projektu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Zdraví jako vášeň. Tento projekt je zaměřený na podporu zdravého životního stylu a prevence. Dodává, že ani přejídání není vhodné. „Když se člověk přejí, odkrvuje se mu mozek a informace se do něj dostávají hůř.“ Naopak správný výběr potravin zajišťuje optimální přísun živin a mozek je tak schopen podávat lepší výkony.

Důležitá je i pravidelnost stravy a intervaly mezi jednotlivými porcemi. Ideální je jíst přiměřené porce po dvou až třech hodinách. Výkyvy větší než pět hodin způsobují strádání a nedostatek energie. Dlouhé přestávky mezi jídly mají také za následek pokles hladiny krevního cukru, což opět vede k větší únavě a pocitu vyčerpání. Před spaním nikdy nejezte tučné a těžko stravitelné pokrmy. Zatímco se s plným břichem ukládáte ke spánku, žaludek bude nucený pracovat na plno a zpracovávat to, co jste do něj před chvílí dostali. Spánek by nebyl kvalitní a ráno byste se probudili bez energie.

Do lednice a spíže místo nezdravých pochutin, konzerv a polotovarů nakupte čerstvé ovoce a zeleninu, oříšky a semínka, zakysané výrobky, celozrnné pečivo, rýži, luštěniny, libové maso a pijte hodně čisté vody ochucené citronem. Na zažívání jsou také vhodné různé bylinkové čaje, jako například mátový, meduňkový či zázvorový.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Lidé se můžou zapojit do vedení krajských škol

13:04 Jihomoravský kraj: Lidé se můžou zapojit do vedení krajských škol

Jihomoravský kraj, skrze svou zřizovanou organizaci VIM, vyhlásil sběr nominací do školských rad od …