Do záchrany zříceniny hradu, který založil císař Karel IV. zřejmě jako sídlo uvažovaného purkrabství, se v roce 2018 pustila radnice v Hluboké nad Vltavou. Vzniklo občanské sdružení, které ve spolupráci s archeology, historiky a geofyziky zahájilo výzkum a postupnou revitalizaci chátrajícího hrádku. Dnes je cílem turistů, kteří se k němu dostanou pěšky, na kole či lodí po Vltavě. Probíhá tu systematický archeologický výzkum, řada historických workshopů, kulturních a společenských akcí a na 5. července tu připravil premiéru historické hry Rytířova dcera, uzpůsobené přímo na podmínky Karlova Hrádku, ochotnický soubor KŘÍŽžáci z Hluboké.
„Díky podpoře a příspěvku Nadace ČEZ jsme letos mohli vybudovat subtilní dřevostavbu o osmnácti metrech čtverečních, která bude sloužit jako zázemí pro konání kulturních, vzdělávacích a dalších akcí, kterých je na Karlově Hrádku stále více a více. Moc děkujeme Nadaci ČEZ, protože zázemí potřebují archeologové pro svoje nářadí, divadelníci pro kulisy, potřebují je Lesy ČR, NZM Ohrada, potřebujeme je pro komentované prohlídky pro dětské kolektivy a řadu dalších akcí. Prostor dřevostavby je proto rozdělen na sklad a místnost s posezením. Díky dohodě o společné spolupráci při správě a propagaci zříceniny s majitelem pozemku, Lesy ČR, je dřevostavba umístěna tak, že nezasahuje do lesního porostu, nevedou tudy žádné sítě a nebylo potřeba kácet žádné stromy,“ vysvětluje Lucie Jozová ze spolku Karlův Hrádek, z. s., jehož členy jsou Město Hluboká nad Vltavou, Divadelní spolek Křížžáci z. s., Aktivně s vozíkem z. s. a Diversionpromotion, s.r.o.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV