Ministr Mládek: Obchodní dohoda s Kanadou zatím podepsána nebude

24.10.2016 22:20 | Zprávy

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi Kanadou na jedné straně a EU a jejími členskými státy na straně druhé (CETA) na plánovaném summitu EU-Kanada 27. října podle všeho podepsána nebude.

Ministr Mládek: Obchodní dohoda s Kanadou zatím podepsána nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Důvodem je pozice Belgie, jíž se nepodařilo získat potřebný mandát k podpisu od regionální vlády Valonska. Všechny ostatní členské státy byly připraveny dohodu podepsat. Kanadská strana, Evropská komise a federální vláda Belgie v posledních dnech intenzivně vyjednávaly s valonským premiérem Paulem Magnettem, ale valonské požadavky se do pondělního večera nepodařilo uspokojit. Čtvrteční summit, na němž Kanada a EU měly dohodu CETA slavnostně podepsat, se proto tento týden neuskuteční.

„Jsem velice zklamaný, že se nepodaří tak propracovanou a pokrokovou obchodní dohodu podepsat. Ačkoliv v celé EU panovala na přínosech CETA všeobecná shoda, nepatrné menšině se povedlo na základě ničím nepodložených argumentů dlouho plánovaný podpis zhatit. Považuji to za nezodpovědné chování, které bude mít negativní důsledky pro ekonomiku i pověst EU a jejích členských států,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Stále doufám, že dohoda bude alespoň se zpožděním podepsána a vejde v platnost,“ dodal.

„CETA jako moderní dohoda o volném obchodu nabízí mnohé příležitosti pro naše exportéry. Věřím, že mohla přispět k rozvoji odvětví s vysokou přidanou hodnotou i k tvorbě nových pracovních míst. Podle prvních výsledků studie dopadů, která je aktuálně zpracovávána, by jen díky odstranění cel mohl český export do Kanady vzrůst až o 8 % v mnoha oblastech jako je například automobilový sektor, zdravotnická technika, výrobky ze železa, produkty zbrojního průmyslu či sportovního textil. Dohoda byt také přispěla ke snížení vstupních nákladů českých podniků. Co je důležitější, eliminovala by netarifní opatření v podobě zdlouhavých a nákladných procesů v rámci vzájemného uznávání souladu výrobků s existujícími normami. V tomto ohledu se jedná o nejvíce ambiciózní obchodní dohodu, kterou EU dosud vyjednala. Nejde však jen o ekonomický faktor, který je potřeba brát v potaz.  Kanada rovněž vyznává stejné hodnoty jako EU a během jednání nám mnohokrát vyšla vstříc,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Prosazujeme okamžité zrušení systému emisních povolenek

16:04 Rozvoral (SPD): Prosazujeme okamžité zrušení systému emisních povolenek

Hnutí SPD dlouhodobě a důrazně požaduje okamžité zrušení systému emisních povolenek, který považujem…