Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • předseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,97. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.04.2018 14:31:43

Česko-rakouské vztahy mají v posledních letech velmi pozitivní dynamiku

Česko-rakouské vztahy mají v posledních letech velmi pozitivní dynamiku

Premiér Babiš jednal se zemským hejtmanem Horního Rakouska Thomasem Stelzerem.

Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý 17. dubna 2018 setkal s hejtmanem rakouské spolkové země Horní Rakousko Thomasem Stelzerem. Mluvili spolu o politické a hospodářské spolupráci obou zemí a pozitivně zhodnotili přeshraniční spolupráci na úrovni regionů.

„Česko-rakouské vztahy mají v posledních letech velmi pozitivní dynamiku. Vedeme politický dialog na všech úrovních, obrat vzájemného obchodu stabilně roste, mezi lety 2016 a 2017 stoupl dokonce o 12,5 %, a úzce spolupracují také příhraniční regiony obou zemí. Pevně věřím, že tento trend bude nadále pokračovat,“ řekl po jednání premiér Andrej Babiš.

Dalším tématem jednání českého premiéra s rakouským zemským hejtmanem byla dopravní infrastruktura, a to především rozestavěná dálnice D3 na trase České Budějovice – Linec a železniční spojení Prahy a Lince. Kromě toho spolu hovořili také o spolupráci záchranných služeb a úspěšném projektu vývoje rakouské verze mobilní aplikace Záchranka. Zmíněna byla rovněž spolupráce zemí v oblasti vzdělávání, v rámci které obě země rovným dílem financují stipendijní program AKTION určený studentům vysokých škol.

Podle premiéra Babiše jsou česko-rakouské vztahy na velmi dobré úrovni, a to jak z politického, tak i ekonomického hlediska. Obě země úspěšně rozvíjejí nové formáty spolupráce, jako je tzv. slavkovský formát nebo pravidelná setkání ministrů zahraničních věcí s hejtmany příhraničních krajů a spolkových zemí. Rakousko je pro Českou republiku jedním z nejvýznamnějších hospodářských partnerů. Celková hodnota přímých rakouských investic v ČR je odhadována na více než 13 miliard eur. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout