Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • předseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.09.2016 14:36:25 - M.Tomáš

DPH

Proč nejdřív zlevňujete pivo a až pak základní potraviny? A proč zrovna pivo, a ne třeba víno. Navíc bojujete proti kouření a z druhé strany podporujete alkohol – nižší daň piva, tolerance alkoholu u cyklistů…

Odpověď

14.10.2016 15:12:51 - Andrej Babiš

Dobrý den, děkuji za dotaz a omlouvám se za pozdní reakci. Náš návrh na snížení DPH u piva podávaného (a to zdůrazňuji) jako restaurační službu, čili točeného piva v hospodách a restauracích, je třeba vidět v širším kontextu. Dnes máme 2 sazby DPH – 21 a 15 %. Ta druhá uvedená sazba se na současnou hodnotu vyšplhala především kvůli zvyšování daní za předchozích vlád (nechci nikoho jmenovat…). Obecně si myslím, že bychom měli mít dvě sazby ve výši 21 a 10 %. Náhlá změna ale není možná, protože by mohlo dojít ke skokovému výpadku příjmů státního rozpočtu, a to si žádný zodpovědný ministr financí nemůže dovolit. Proto jsme nejprve zavedli tzv. druhou sníženou sazbu 10 % a od 1.1.2016 jsme do sazby ní přeřadili léky, knihy, dětská výživa, potraviny pro celiaky a fenylketonuriky a postupně do ní chceme přesunout co možná nejvíce druhů plnění, která se dnes nacházejí v sazbě 15 %. Navíc, to, co může a co nemůže být ve snížené sazbě, jasně stanovuje EU směrnice o DPH.

 V souvislosti se zaváděním EET bylo dále schváleno snížení DPH ze 21 na 15 % u restauračních služeb a nealko nápojů. Narovnáváme tak dřívější stav, kdy kuchař v restauraci nakoupil například mléko s DPH 15 % a když z něj uvařil kakao, host za něj už platil včetně DPH 21 %. Když jsme tyto a podobné situace analyzovali, zjistili jsme, že u nás je poměrně značné množství hospod a restaurací, které většinu svých tržeb mají z prodeje točeného piva. Proto jsme se rozhodli podpořit tyto hospody a restaurace, které od prosince začnou evidovat tržby tím, že zavedeme snížení DPH také u točeného piva. Zda se snížení DPH promítne také do ceny, záleží zcela na daném provoze. V každém případě odmítám, že by se jednalo o podporu alkoholismu. U vína jsme tuto změnu neuvažovali například proto, že (na rozdíl o piva) již dnes je výše spotřební daně z vína (tichého) nulová.

Dopad snížení DPH u piva je relativně nízký, jedná se o cca 150 mil. Kč. Pokud jde o snížení DPH u některých potravin, nebráním se tomu, jak jsem již uvedl výše, ale musíme to provádět postupně a také být schopni jasně definovat, kterých potravin se to dotkne a kterých ne. V každém případě se však u toho nejzákladnějšího okruhu potravin bavíme výpadku v řádech jednotek nebo dokonce více než deseti mld. Kč. A to vůbec nikde není psáno, že by se toto snížení také promítlo do cen. Z našich zkušeností naopak vyplývá, že by mohlo dojít ke zvýšení marží maloobchodních prodejců na úkor státního rozpočtu.

 Snad se mi podařilo dostatečně odpovědět a vysvětlit Vám základní důvody, které nás vedou k tomuto návrhu.

 Zdravím, AB

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE